Mesajı Okuyun
Old 25-10-2006, 00:13   #53
kağanulaş

Bu sigara konusundan aslında çok tartışma başlığı çıkar:

1- Acaba sigara içenler içmeyenler için, içmeyenler de içenler için "öteki"ni yok sayma düsturu ile mi hareket ediyor?

Bu sigara konusunda takınılan tavırlardan kişiler hakkında genel yargılara ve daha önemlisi toplum olarak "öteki"ne tahammül edebilme yeteneğimizle ilgili bir sonuca varmak mümkün mü? Mesela sigara içmeyen ve sigara içenleri iğrenç, tecrit ve ıslah edilmesi gereken, az gelişmiş insanlar olarak gören bir kişi, aynı şeyleri içki içmediği için içki içenler hakkında, eşcinsel olmadığı için eşcinseller hakkında, herhangi bir dine inanmadığı için bir dine inananlar hakkında veya bir dinin mensubu olduğu için o dinin mensubu olmayanlar hakkında da düşünür mü? Bir kişinin kendisi için yanlış olan bir şeyi herkes için yanlış sayması sağlıklı bir düşünce tarzı mıdır?

2- Sigaraya herkes kötü dediği için sigara kötü müdür? Tıbbın bugünkü verileri sigaranın zararlı olduğu yönündedir ama bu kesin bir bilgi midir? Bu bilgilerle sigara kesin olarak "zararlı" ilan edilebilir mi? Tıp kesin bilgilere ulaşabilen bir bilimse neden belli zaman aralıkları ile birbiri ile taban tabana zıt açıklamalar yapılmaktadır? (Alkolün kalp hastalığı riskini artırdığını söyleyen bilim adamları şimdi az ama düzenli alınan viskinin kalp damarlarını güçlendirdiğini iddia ediyorlar, bir süre sonra kalp hastalarına alkol tüketme şeklinde tedaviler önerilirse ne olacak? Bu bilgilerin hepsi mi doğru? Hepsi mi yanlış? Bazıları bazen doğru bazen yanlış mı?)

3- Sigaranın alkol ve uyuşturucudan farkı nedir? Bir yerde içki tüketilmesi yasaklanınca neden "içki içme hakkı" savunulur da sigarayla ilgili yasaklar desteklenir ve ayakta alkışlanır?

4- Sigaranın nikotinden kaynaklanan ve çok sınırlı düzeydeki rahatlıcı fiziksel etkisinin yanında bir de psikolojik etkisi vardır. Sigara içen bir çok insanda, stres azaltığı yönündeki koşullanma sebebiyle sigara içmek gerçekten de stres azaltmaktadır. Sigaranın vücut üzerinde etkisi ve zararı çoktur da stresinki az mıdır? İnsan stresle ille de sigaradan başka bir yolla mı mücadele etmelidir?

5- Ben bunları söylediğim için ve bir anlamda sigarayı savunduğum için deli damgası yer miyim?

Bir Fıkra:

Doktor akıl hastalarını almış karşısına, tek tek hikayelerini anlattırıyor; "Sen niye geldin? Sen nasıl deli oldun?". Muhtelif cevaplar geliyor. Bir tanesi manidar:

"Doktorcuğum, ben dışarıdakilerin çoğunun deli olduğunu söylüyordum, onların bir çoğu da benim deli olduğu söylüyordu. Sonunda çoğunluğun dediği kabul gördü."