Mesajı Okuyun
Old 28-11-2019, 12:14   #8
Av.Nur Banu Akpınar Esirci

Alıntı:
Yazan av.eylemm
Merhabalar meslektaşlarım, müvekkil özel bir öğrenci yurduna kayıt yaptırıyor, yurt yönetimi hiçbir şekilde sözleşme yapmadan müvekkile 1 yıllık yurt ücretinin tamamı üzerinden senet imzalatıyor. Müvekkil 2 ay kaldıktan sonra yurttan ayrılmak durumunda kalıyor. Kaldığı aylara ait ödemeleri de yapıyor. Yurttan ayrıldıktan sonra devam eden ayların ödemesi için yurt tarafından müvekkilime icra takibi başlatılıyor. Müvekkil takibe itiraz etmediği için takip kesinleşmiş. Menfi tespit davası açmayı düşünüyorum. Yurtların bu şekilde sözleşme hazırlamadan tüm aylar için toplam ücret üzerinden senet imzalatma hakları var mıdır? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor tavsiyeleriniz nelerdir? Menfi tespit davası açmak işe yarar mı veya başka bir hukuki yol önerir misiniz şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Sayın meslektaşım,

Özel öğrenci yurtları ile ilgili mevcut düzenlemelere bakmış mıydınız? Geçtiğimiz yıllarda konuyla ilgili çok kısa bir çalışma yapmıştım, aşağıdaki gibi sonuçlara ulaşmıştım. İçerikleri yine de kontrol etmenizde fayda var ama aşağıda paylaşıyorum:

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği 06.05.2017 tarihinde yürürlüğe girmeden önce 03.12.2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği bulunmaktaydı. Bu Yönetmeliğe göre vadeli ödemeler karşılığında senet alınabileceği düzenlenmişti. Yürürlükteki yönetmelikte ise bu konuda alınıp alınamayacağı noktasında bir düzenleme bulunmamaktadır.

Yurt ile öğrenci arasındaki bu hukuki süreç Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında olduğu için bu kanun hükümlerine bakabiliriz. Kanunun Temel İlkeler başlıklı 4. Maddesine göre; “Tüketicinin yapmış olduğu işlemler nedeniyle kıymetli evrak niteliğinde sadece nama yazılı ve her bir taksit ödemesi için ayrı ayrı olacak şekilde senet düzenlenebilir.” Bu durumda eğer topluca tek senet imzalandı ise kanun hükmüne aykırılığı ileri sürülebilir kanaatindeyim. Yine özel mevzuatlarını incelemekte fayda var.

İyi çalışmalar.