Mesajı Okuyun
Old 25-03-2012, 23:12   #2
efekankaptan

Sayın drybyrm,
Fonksiyon gaspı ile açık bariz yetki tecavüzü aslında pek de benzer kavramlar değildir. Fonksiyon gasbında idare yasama veya yargı organının yapması gereken işlemi yapıyor. Örneğin kanun çıkartma yetkisi yasama organının tekelindedir. Suç ve cezalar da ancak kanunla düzenlenebilir. Örneğin idare (belediye) kendi kolluk gücü olan zabıtaları da kullanarak yeni suçlar ihdas etti ve belediye sınırlarında uyguluyor. Mesela bir kanun çıkarttı ve buna göre X parkında uygunsuz şekilde oturmak suçu ve müeyyide olarak da 10 günlük adli para cezasını düzenledi. Bu bir yasama fonksiyon gasbıdır. (örneğim biraz uçuk oldu farkındayım ) Yahut da yine aynı belediyemiz kendi bünyesinde bir mahkeme kurdu yargılama yapıyor, madem ben evlendirdim ben boşarım deyip, boşanma davalarına bakıyor. Burada da yargı fonksiyonunun gasbı vardır.

Açık ve bariz yetki gasbında idare bir idarenin alanına giren işlemi yapmaktadır. Örneğin MEB'e bağlı bir okulda öğretmenlik görevini ifa eden bir kimse, çok meşhur belediyemiz tarafından emekli ediliyor olsun. Burada da idare idarenin işlem alanına el atmış oluyor ve doğrudan bariz bir yetki tecavüzüne sebebiyet veriyor. Tartışmalı olmakla birlikte fonksiyon gasbının müeyyidesi yokluk iken, ağır ve bariz yetki tecavüzünün müeyyidesi tartışmasız olarak yokluktur.