Mesajı Okuyun
Old 11-01-2017, 08:10   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın meslektaşım,

İşverenin; 'işçinin işe iade başvurusu neticesinde müvekkil işveren işçiyi işe başlatmama kararı alarak tazminatlarını ödemiştir. İşçi asgari ücret almıştır başkaca alacağı yoktur" cevabı ile birlikte zaten artık ihtilaf konusunun sadece işçinin ücretinden ibaret olduğu ortadadır.

İşverenin kendi beyanında "işçinin işe iade başvurusu neticesinde" ifadesi varken 1. ve 2. soruyu düşünmenize bile gerek yok. Bu kapsam dışında sunulacak savunmalar, savunmanın genişletilmesi niteliğinde olacaktır; böyle bir durum söz konusu olur ise (ki yargılamanın gidişatına baktığımda hiç sanmıyorum) savunmanın genişletilmesine muvafakatınız olmadığını beyan etmeniz yeterlidir.

İhtilaf konunuz ücretin miktarı olduğuna göre şu Yargıtay kararını da bilgi için ekliyorum ;

Yargıtay 9. HD. E. 2014/32584 K. 2016/4622 T. 2.3.2016;

"Çalışma yaşamında daha az vergi ya da sigorta pirimi ödenmesi amacıyla zaman zaman, iş sözleşmesi veya ücret bordrolarında gösterilen ücretlerin gerçeği yansıtmadığı görülmektedir.[b] Bu durumda gerçek ücretin tespiti önem kazanır. İşçinin kıdemi, meslek unvanı, fiilen yaptığı iş, işyerinin özellikleri ve emsal işçilere ödenen ücretler gibi hususlar dikkate alındığında imzalı bordrolarda yer alan ücretin gerçeği yansıtmadığı şüphesi ortaya çıktığında, bu konuda tanık beyanları gözetilmeli ve işçinin meslekte geçirdiği süre, işyerinde çalıştığı tarihler, meslek unvanı ve fiilen yaptığı iş bildirilerek sendikalarla, ilgili işçi ve işveren kuruluşlarından emsal ücretin ne olabileceği araştırılmalı ve tüm deliller birlikte değerlendirilerek bir sonuca gidilmelidir."

Diğer sorunuz:

Alıntı:
Yargıtay onama ilamı tarafımıza tebliğ olduktan sonra daha henüz başvuru süremiz dolmadan işverenin parayı yatırarak işçiyi işe başlatmama iradesi ne şekilde değerlendirilecektir. Bu iradeye rağmen işçi yinede başvuruda bulunmalı mıdır?

İşçi vekili olarak siz zaten işverene başvuruda bulunmuşsunuz ve işveren de parayı yatırarak işe başlatmama iradesini göstermiş. Başka nasıl bir başvuruda bulunacaksınız ki? Hiç gerek yok. Nereye takıldığınızı gerçekten anlayamadım?

Ücretin hesaplanma biçimi ile ilgili olarak Sayın manolimato_06'nın cevaplarına katılıyorum. Ek bilgi olarak şunu belirteyim ; İşe başlatmama halinde hesaplanacak ücret, işe başlatmama tarihindeki emsal işçinin ücretine göre hesap edilir ve çıplak brüt ücret şeklinde ödenir.

Saygılarımla,