Mesajı Okuyun
Old 25-12-2006, 10:39   #9
ISIL YILMAZ

Sn.Av.Uygar bu konuyu açana dek "bağlı avukat" olmanın bir sorun olabileceğini hiç düşünmemiştim, doğrusu. 6 yıl serbest çalıştıktan sonra bir firmaya geçtim, yani hem serbest çalışmanın avantaj ve dezavantajlarını hem de bağlı çalışmanınkileri biraz bildiğim varsayımıyla soru üzerinde düşündüm.

Serbest çalışmak gerçekten de ciddi bir özgürlük hissi veriyor. Ancak, sunduğu özgürlük verdiği his kadar gerçek değil gibi gelmişti bana. Yani, çok tepeniz atarsa, saat 16:00 seansına sinemaya gidebilirsiniz, serbest çalışırken ( ki bu azımsanacak bir durum değil) Ancak, işi yoğun olan bir avukat serbest çalışırken gerçekten çok çalışır. zira, bu öyle bir meslektir ki, ister serbest ister bağlı olun müvekkiliniz sizi görmek, sizinle görüşmek, işi takip ettiğinizi bilmek ister. Çok sayıda müvekkili olan bir avukat için, geçtim işlerin yürütülmesini müvekkillere bilgi aktarımını gerektiren bu organizasyon bile ciddi ölçüde yorucudur. Kısaca, benim tecrübem odur ki, serbest çalışan bir avukat gerçekten de çok çalışır, yanında meslektaşlarını istihdam etse dahi onlardan daha çok çalışır.

Bağlı çalışmak, tabirimi maruz görün ama bence kaynanayı teke indirmek gibi Müvekkiliniz bir kurum ya da firmadır ( kurum başka bir tecrübe olduğu için onun üzerinde durmayacağım) Firmanın yetkilileriyle sürekli irtibat halindesinizdir. takip ettiğiniz konular, dosyalarla ilgili aylık raporlar yazarsınız ve bilgilendirme görevinizi kolayca halledersiniz. Ayrıca, şayet kurumsallaşmasını tamamlamış biryerde çalışıyor iseniz,neredeyse on yıl geriye kadar evrak talebiniz halinde hemen arşivlerden çıkarılır, önünüze serilir. Yine toplam kalite yönetiminin benimsendiği bir firma ise bu, uzmanlığa saygı duyulur ve sizin alanınıza girilmez. Çözmekte zorlandığınız bir konu var ise, ilgili birimlerin yetkilileriyle bir toplantı talep edip sorununuzu aktarırsınız ve somut olay bazen iyice somutlaştırılır ve önünüz açılır. ( bazen de işler iyice karışır tabii ) Siz bir hukukçu, avukat, danışman olarak bilirsiniz ki, sizin işiniz davaları en iyi şekilde çözmek dışında firma çalışanlarına hukuki bazı eğitimler vermek, tip sözleşmeler hazırlamak ve buna benzer önleyici hukuki faaliyetlerde bulunmaktır. Yani, doğru ve yerinde müdahale ederseniz, işler arap saçına dönmeden önünüze gelir ki sizin "içeride olmak nedeniyle kolayca halledebileceğiniz" bu durum serbest çalışan avukatlar için bulunmaz bir nimettir.

Elbette firmalar da çok çalışma isterler, genellikle sizi kapsam dışı gördükleri için mesainiz olmaz. 7 gün 24 saat emre amadesinizdir.

Ancak, ister serbest çalışın ister bağlı, size ve mesleğinize duyulan saygının mimarı sizsinizdir. Mesleğinizi icra ediş biçiminiz, kurduğunuz ilişkilerin düzeyi ve özsaygınız temel ve belirleyicidir. Avukatlık, hukukçuluk kişiliğe yapışık bir meslektir, bardak satmaya benzemez. Bu nedenle hangi ortamda çalışırsak çalışalım, varoluşumuz ve değerlerimiz insanların bize ve mesleğimize bakışını belirleyecek ve bazen de değiştirecektir.

Bu nedenle "bağlı avukat" olmayı özellikli bir sorun olarak görmüyorum. Benim içinde yer aldığım mesleğin belli kuralları var, bir yasası var. Benim kişi olarak bu dünyada bir hacmim var, bir duruşum var. Benim, bugüne kadar geliştirdiğim bir sistemim ve çalışma metodum var. Bunları görece doğru bir formülle birleştirmişsem nerede çalıştığım çok da önemli değil.

Bence bağlı avukat, işvereninin sesi değildir. Bağlı avukat , avukatlığın, hukukçuluğun yapısı gereği işverenin danışmanıdır, hukuk gibi son derece rafineleştirilmiş, teknik bir alanda işverinin ( yani müvekkilinin ) yol göstericisidir ve hatta önleyici hukuki faaliyetleri nedeniyle oyun kurucudur.

Saygılar.