Mesajı Okuyun
Old 24-02-2011, 12:11   #2
Av. Nilay Parlar

Merhaba,
Menfi tespit davası açmanızı öneririm. Benim de aynı şekilde bir olayım var ancak sıkıntım, bonoda imzasının olduğu iddia edilen şahsın vefaat etmiş olması. Menfi tespit davasını mirasçılar adına açtık. Zaten icra takibi de mirasçılar aleyhine açılmıştır. Aynı şekilde suç duyurusunda bulunduk ancak henüz imza incelemesi sonuçlanmadı. Ben icra mahkemesinde dava açmak yerine doğrudan menfi tespit davası açtım çünkü imza sahibi şahıs ile görüşme imkanımız olmadığından sadece sahteliği ileri sürebiliyoruz. Ayrıca, senet metninde "bedeli malen" yazıyor. Menfi tespit davasında da bu yoldan gitmeye çalışıyoruz. Sonuç ne olur bilemiyorum. Hele de imza merhuma ait çıkarsa, arada hiçbir alış veriş olmadığını nasıl ispatlayacağız bilemiyorum. Savcılık dosyasında alacaklı-sanık, ölene hayvan sattığını karşılığında senet aldığını ifade etmiş. Ancak tanık gösterdiği kardeşi de taraflar arasında araç alım satımı olduğunu iddia etmiş. Aslında burada dolandırılma açık ama tabi menfi tespit davasını bağlayıcılığı tartışmalı. Kısaca menfi tespit davası açmanızda yarar var.
Kolay gelsin.