Mesajı Okuyun
Old 08-05-2014, 16:53   #1
av.bilgili

Varsayılan ihtiyati tedbir mahiyetinde ihtiyati haciz - yakalama şerhi

Bir müvekkilim aleyhine yapılan ilamsız icra takibine imza itirazında bulunduk ve takip durdu. bunun üzerine karşı taraf asliye hukuk mahkemesinde itirazın iptali davası açtı ve yeni HMK ile düzenlenen ihtiyati tedbir mahiyetindeki ihtiyati haciz kararına hükmedildi. bunun üzerine müvekkilim adına kayıtlı araca ihtiyati haciz konuldu aynı zamanda karşı tarafın talebi üzerine araca yakalama şerhi de konuldu. asliye hukuk mahkemesi hakimine durumu izah ettiğimizde verilen ihtiyati haciz kararının ihtiyati tedbir mahiyetinde olduğu bu sebeple yakalama-el koyma yapılamayacağını ihtiyati tedbirin amacını aştığını ancak bu işlemin iptali icin ihtiyati haczi uygulayan icra memurunun işlemini şikayet yoluna gitmemiz gerektiğini açıkça belirtti . ben de zaten böyle düşünüyorum. sonuç itibari ile verilen ihtiyati haciz kararı aslında bir ihtiyati tedbir kararıdır. bu sebeple yakalama şerhi konulamaması gerekir. ancak herhangi bir örnek karar bulamadım. elimde hiçbir şey olmadan icra hukuk mahkemesine gitmek istemiyorum. tavsiyesi olan veya örnek kararı olan var ise yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.