Mesajı Okuyun
Old 20-11-2007, 21:57   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan çekde ibraz müddeti

Çok ilgşnç bir tartışma. Özellikle Sn. Admin'in 4 nolu dip notta verdiği karar.

1- Öncelikle zamanaşımı kurumunu hatırlayalım;
Zamanaşımına uğrayan alacak ortadan kalkar mı? Hayır. Zamanaşımına uğramış bir borç olarak varlığını sürdürür.

Zamanaşımına uğramış bir kambiyo senedinin kambiyo senedi olma niteliğini kaybederek adi senet haline dönüşeceği şeklindeki görüşlerin dayanağı nedir?

Kambiyo senetleri unsurları yasa ile belirlenmiş senetlerdir. Bu unsurları taşıyan senet kambiyo senedidir. Bu unsurlar var ise senet hangi nedenle nitelik değiştirebilir?

Zamanaşımına uğrayan kambiyo senedi değildir. Senette yer alan haktır. Başka bir tartışmada da ifade etmiştim. İlam zamanaşımına uğrar mı? Hayır. Zamanaşımına uğrayan ilamda yer alan haktır.

Tartışmada da kambiyo senedi zamanaşımına uğramaz. O hala yasa ile tarif edilmiş kambiyo senedidir. Zamanaşımına uğrayan senet üzerinde yer alan haktır.

Bu çerçevede zamanaşımına uğrayan senedin adi senet haline geleceği şeklindeki görüşlere katılmıyorum. Bunun yasal dayanağı yoktur.

Gelelim 4 nolu dipnottaki karara:
Zamanaşımı ilk itirazdır. Zamanaşımına uğramış çeke dayanarak kambiyo senetlerine özgü yolla takip yapılabilir. Borçlu zamanaşımı itirazında bulunarak takibi iptal ettirebilir. Zamanaşımı itirazında bulunmaz ise takip devam eder. Zaamanaşımı itirazında bulunursa (takip iptal edilirse alacaklının iki başvuru yolu vardır. 1- Temel ilişkiye dayanmak. 2- TTK da düzenlenen nedensiz zenginleşme.

Yani yasa koyucu kambiyo senedinin zamanaşımına uğraması ile borç ilşkisinin sona ermediğini, borç ilişkisinin devam ettiğini kabul etmektedir. BK. daki borç için kambiyo senedi düzenlemenin borç ilişkisini sona erdirmediği şeklindeki düzenlemeyi de anımsamamız gerekir.

Bu çerçevede sayın Admin'in özet olarak geçtiği Yargıtay kararının yasal gerekçesini çok merak ettim. Zaamanaşımına uğramış olan kambiyo senedi alacaklısı neden TAKİP HAKKINI kaybediyor?

Saygılar.