Mesajı Okuyun
Old 12-06-2012, 21:33   #44
avdursunkucuk

2008'den beri aldığım icra taahhütlerinin hepsinden icra kefillerine de borçluya da ceza çıkartıyordum. Hatta ayrıntılı işlem yaptığım için bir çok hakimden takdir de aldım. Bu konuda bilgilerimi paylaşayım ve bugün beraat verilen şikayetimi aynen paylaşayım.
1. Taahhüt alınan kişi hakkında takip kesinleşmiş olacak.
2. Kayıtsız şartsız borç taahhüdü olacak.
3. Borcun tamamı için taahhüt alınacak ve borç tüm ferileriyle birlikte rakamsal olarak açık ve kesin bir şekilde belirtilecek.
4. Tarafların ve icra müdürünün taahhütte imzası bulunacak.
5. İlk ödememe ile birlikte taahhüt ihlal oluşmuş olacak ve diğer ihlaller yeni bir süre başlatmayacağı gibi, yeni bir suç da oluşturmayacak.
Bu hususlara dikkat ederek bugüne kadar talimata bile ayrıntılı kapak hesabı yaparak gidip istediğim kararları çıkarttım.
Şimdi İstanbul 4. İcra Mahkemesi'nin vermediği mahkumiyet kararına dayalı taahhüdü sizinle paylaşıyorum. Buna da dikkat edeceğim bundan sonra. Karar sizlere ait. Ki taahhüt aldığım güne göre kapak hesabı yapmama rağmen. Gerekçe henüz yazılmadı. Ama lafzi olarak hakim hesabın taahhütteki son tarihe göre faiz hesaplanması gerektiğidir. Yoksa benim hesabıma göre alınan taahhüt eksik oluyor. Halbuki borç taksitler halinde ödendiğinden ve borçlunun ödeme gününe göre faiz farklı olacağından ben hakimi haklı görmüyor. Gerekli itirazı yapacağım

ALACAKLI VEKİLİ AV. DURSUN KÜÇÜK VE ........... HAZIR OLUP İCRA MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAŞVURMUŞLARDIR. ........ (TC .............., ...................... ADRESİNDE MUKİM) SÖZ ALARAK DOSYA BORCU OLAN VE AŞAĞIDA DÖKÜMÜ YAPILAN BORCA İCRA KEFİLİ OLDUĞUNU, BUNA İLİŞKİN İCRA EMRİNİ ALDIĞINI, TÜM SÜRELERDEN FERAGAT EDEReK BORCU KABUL ETTİĞİNİ VE AŞAĞIDA BELİRTİLEN ŞEKİLDE ÖDEMEYİ KABUL VE TAAHHÜT EDTTİĞİNİ BELİRTMİŞTİR.

asıl alacak : 16.600 TL
işlemiş faiz : 197,86 TL(takip öncesi)
çek tazminatı : 830 TL
komisyon : 49,80 TL
vekalet ücreti : 2.121,31 TL
tahsil harcı : 700,04 TL
ilk masraf : 24,45 TL
posta gideri : 7,00 TL
TAKİP SONRASI FAİZ: 339,73 TL
olmak üzere toplam 20.869,74’Yİ
30/03/2012 tarihinde 5.000 TL
30/04/2012 tarihinde 5.000 TL
30/05/2012 tarihinde 5.000 TL
30/06/2012 tarihinde 5.869,74 TL şeklinde ödemeyi kabul ve taahhüt ediyorum dedi. Alacaklı vekili söz alarak taahhüdü kabul ediyorum dedi. TC ........... – ........’ a taahhüdü ihlalin hukuki ve cezai sorumluluğu anlatıldı. Anladım dedi.
Av. Dursun KÜÇÜK İcra MÜDÜRÜ

............. – ..............
ADRES : ................