Mesajı Okuyun
Old 23-03-2011, 19:00   #1
atoss3

Varsayılan Davadan feragat - Karşı taraf vekalet ücreti

Sayın Meslektaşlarım başıma çok ilginç bir olay geldi, sizinle paylaşmak ve yardım almak istedim.
Davacı SGK iş kazası nedeniyle sigortalısına ödediği tazminat bedelinin rücuen tahsili için, işveren "A"'ya, ve iş kazasında kusuru olduğunu iddia ettiği inşaat malzemesi imalatçısı "B"'ye karşı dava açar.
Dava devam ederken davalı "A" SGK'ya dava dilekçesiyle talep edilen tüm tazminatı ve vekalet ücretiyle masrafların tamamını öder. Dava konusuz kalır.
Ancak davacı idare vekili duruşmada, talep edilen tüm tazminatın davalılardan "A" tarafından ödendiğini ve/fakat kendisinin davadan feragat yetkisinin olmadığını beyanla takdiri mahkemeye bırakır. Hakim tam "davada karar verilmesine yer olmadığına" diye karar verecekken davalı "B" vekili söz alır :
Davalı "B" vekili müvekkili şirketin iş kazasında kusurunun bulunmadığını, açılan davanın haksız olduğunu bu nedenle lehlerine vekalet ücretine hükmedilmesini talep eder.

SORU 1 : Ortada davadan feragat yokken "B" vekili lehine vekalet ücretine hükmedilebilir mi?
SORU 2 : Mahkeme vekalet ücreti talebi nedeniyle, davalı B'nin iş kazasında kusurlu olup olmadığını araştırmaya kalkarsa, bilirkişi masraflarını hangi taraf yatırır?
SORU 3 : Davacı idare dava talebini elde ettiğine göre, davadan feragat etmek zorunda mıdır?
Umarım anlatım şekli çok karışık olmamıştır, zaten konu karışık )
Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum. Bu arada ben "B" vekiliyim )