Mesajı Okuyun
Old 27-06-2015, 08:16   #14
Nalezapon

Öncelikle özür dilerim epey geç cevap vermiş olacağım ancak o kadar çok şey geçti ki yüksek lisansın üzerinden... Türkiye'ye döndüm 5 ay yattım, sonra bir iş buldum, askere gittim, geldim ve şimdi yine yeni bir iş buldum, kafam çok karışık vs.

Sorularınızın cevabı ben de yok açıkçası; çünkü ben İngiltere'de kalmayı hiç düşünmedim. Bir ara düşünür gibi oldum ama baro sınavı için kursa gitmenin gerek olduğunu, kurs fiyatının çok fahiş olduğunu, üstüne bir de konaklama masrafımı düşündüm; kısacası benim orada kalabilmem için epey uğraşmam gerekiyordu. Benim için Londra güzel bir serüven oldu ve ödülünü yüksek lisans birinciliğiyle aldım Gerçi 40 kişiydik topu topu ama yine de sevindirici oldu.

Bana kalırsa genel ya da hukuk ingilizcesi ayrımı doğru değil; ikisini de bir arada öğrenebilirsiniz. Örneğin, öğrencilikte bize bir konu verilirdi; onunla ilgili çok detaylı araştırma ve üstüne 10 sayfalık bir makale yazardık. Bunları yazmaya çalışırken, araştırırken zaten hem İngilizcenizi hem de hukuk dilini kullanmayı geliştiriyorsunuz. Tabi akademik manada olduğu için asla bir büro avukatının kullandığı yöntemleri uygulamadık. Şu an bir şirkette avukatlık yapıyorum ve yabancı meslektaşlarımızın şirketle ilgili yürüttüğü davaların takibini yapıyorum, burada kullanılan dilin teknik açıdandan biraz daha farklı olduğunu gördüm fakat kesinlikle çok ta aşırı zor olmadan öğrenilebilecek bir şey.

Eğitim süresince başvurular yaparsanız belki bürolarda çalılabilirsiniz. Ben birkaç tanıdığım vasıtasıyla sordurmuştum ama ne yazık ki kimse kabul etmemişti.