Mesajı Okuyun
Old 04-03-2010, 10:55   #11
HaticeBilgici

Ben de değişik şekilde bakıyorum olaya -hocalarımın bana tavsiye ettikleri üzere-. Yoklukta bebek hiç doğmamıştır. Mutlak butlanda ölü doğmuştur. Nisbi butlanda doğum sağ ve sakat gerçekleşmiştir ancak tedavi edilebilir niteliktedir. Kısmi butlanda ise çoklu doğum gerçekleşmiştir. Bunarın arasında sağ olanlar da vardır ölü olanlar da vardır. Örneklerle pekiştirelim... Sözleşmelerimiz icap ve kabulün bir araya gelmesiyle kurulur. Yalnızca icap var kabul yoksa sözleşme yoktur. doğum gerçekleşmemiştir(YOKLUK). Kanun uyuşturucu ticaretini yasaklıyor, buna rağmen uyuşturucu ticareti noktasında sözleşme yaparsak sözleşme ölü doğmuş olacaktır(MUTLAK BUTLAN). Sözleşme kurulurken irade fesadı halleri dediğimiz hata, hile, tehdit, gabin varsa sözleşmenin sonradan geçerli hale getirilebilmesi ya da iptalimümkün olacaktır sakat doğum tedavi edilebilecektir(NİSBİ BUTLAN). Son olarak ticari işletmenin devri kural olarak şekil şartına tabi değildir, ancak ticari işletme bünyesinde devir için özel nitelikli haller aranan unsurlar varsa örneğin gayrimenkul varsa bunun devrinin tapuda yapılması gerekir. Bu şarta rağmen taraflar aralarında şekilsiz bir sözleşme ile devir işlemini yapmışlarsa özel nitelik aranan unsurlar devredilmemiş sayılacak geriye kalanların devri gerçekleşmiş olacaktır. Burada da çoklu doğum vardır. aralarında sağ olan da bulunmaktadır, ölü olan da bulunmaktadır(KISMİ BUTLAN). Dilerim yanlışlık yapmamışımdır... İyi çalışmalar...