Mesajı Okuyun
Old 22-03-2009, 23:41   #39
Av.Fahri ALİMOĞLU

Sayın ARZİ
Alıntı:
hakimlerin ceza yargılamasındaki amacı suç işleyeni tespit etmek ve cezalandırmaktır
demişsiniz
Ceza yargılamasını meşru kılan suçsuzu suçludan ayırma amacıdır. Suçluya ceza verme amacı birincil amaç değildir. Temel amaç suçsuz olanın cezalandırılmasına engel olmaktır. Böyle olduğu içinde yargılamanın konusu olan sanığı gerektiğinde hakimden de koruyacak önlemlere ihtiyaç olduğunu hatırlatmaya çalıştım.

Sayın Judge Law
Alıntı:
Resen araştırma ilkesi, tahkik sistemi gibi evrensel ilkeler karşısında
demişsiniz ama bu ilkelerin evrensellikle hiç bir ilgisi yok. İkisi de neredeyse yerel denecek boyutta uygulandığı yere göre değişen ilkeler. Ve bana kalırsa özellikle ceza yargılamasını sabote eden ilkelerin başında geliyorlar. Olmamalarını tercih ederdim. resen araştırma yerine avukatları savcıları sonsuz ve sınırsız çalışmak ve araştırmak zorunda bırakan ilkelere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.
ve şu cümleniz dikkatimi çekti;
Alıntı:
Hakim sussun izlesin topu avukat savcı ve müştekiye bıraksın herkes kendi işine gelen savunma veya iddiayı yapsın.. maddi gerçeği hakim bilse bile iddia ve savunmalarla bağlı olsun mu demek istiyorsunuz?
Evet tam olarak bunu söylüyorum. Maddi gerçeği biliyorsa hakimlik değil tanıklık yapmalıdır. Öte yandan avukat, savcı, müşteki ve sanığın ayrı ayrı işlerine gelen durumlar, sonuçlar yargılamanın içinde ve sonunda oluşabilir ama HAKİMİN İŞİNE GELEN BİR DURUM YA DA BİR SONUÇ OLAMAZ. Hakim olayın üstündedir. İçinde, yanında, önünde ya da arkasında değil. Bu yüzden keşke sussalar da biz de işimizi yapmayı öğrensek diyorum.

Sayın DEMİR;
Alıntı:
Bende adalet sisteminde gerek avukat ve gerekse sanık için en zor olan önyargılı bir yargıcın yönettiği davada savunma yapmaktır diye düşünüyorum.
ve öncesinde de şöyle demişsiniz;
Alıntı:
Aksine yargıç dosyayı çok iyi okumalı ve fakat önyargılı olmamalıdır
Gördünüz mü önyargılı olabileceklerini siz de kabul ediyorsunuz ve önyargılı bir yargılayıcıdan daha büyük bir sorun olmayacağını deneyimlemiş durumdasınız. Tam da bunun için "HAKİMLER SUSMALI" diyorum ben de.

Ve Sayın Hakim BOZKULAK bu cümleniz için teşekkür ederim daha iyi anlatılamazdı.
Alıntı:
hakime yüklenen maddi gerçeğin ortaya çıkartılması taraflara yükletildiğinde hakimin tarafsızlığı mutlak tarafsızlık saydığımız yöne daha yaklaşacağını belirtimektir
Sevgi ve saygılarımla