Mesajı Okuyun
Old 06-04-2007, 16:48   #1
Av.Coşkun Kurtbek

Varsayılan Gaiplik kararının,gaip tarafından kaldırılması

Sayın arkadaşlarım,
Müvekkilimiz 1969 yılında ailesiyle ilgisini keserek yurt dışına gitmiştir, 2006 yılında emeklilik için müracatında, nüfustan gelen cevapta kendisi hakkında kardeşleri tarafından 1982 yılında gaiplik kararı alındığını öğrenmiştir. Bunun üzerine tarafıma konsolosluktan pasaportuna istinaden verdiği vekaletnameye istinaden asliye hukuk Mahkemesine, nüfus Md.nü hasım göstererek kapalı olan nüfus kaydının düzeltilerek açık hale getirilmesi,gaiplik kararının kaldırılması için dava açtım. Mahkemece gaiplik kararını alan kardeşlerin davaya dahil edilmesine karar verdi, oysaki müvekkilimiz yaklaşık 37 senedir kardeşlerini görmediği gibi adreslerinide bilmiyor, Gaiplik kararının verildiği karardada davacıların sadece isimleri var, ilama adresleri yazılmamış, dosyada Seka'ya gönderildiği için bulamıyoruz. Benim öğrenmek istediğim konu, mademki şahıs vekaletname vermiş,o halde sağdır ve kardeşlerini aramaksızın mahkemece kaldırılması gerekir. Bu konu daha önce uygulama yapmış arkadaşlarım bana yol gösterirlerse çok memnun olacağım. Saygılarımla.
Av.Coşkun Kurtbek