Mesajı Okuyun
Old 30-11-2011, 12:08   #5
İlhan_ERDEN

Önemli olan, yardım parasının, yoksulluktan kurtarıp kurtarmadığı olmalı. Kurtarmıyor ise, bakım yardımı alması, nafaka talebine engel olmamalı diye düşünüyorum.

Yargıtay 3. H.D. 2005/5460 E. 2005/6204 K. 06.06.2005 Tarih :

...Davacı, yaşlı ve hasta olması nedeniyle sürekli yardıma muhtaç olduğunu, yaşlılık aylığı ve kızının yardımı dışında geliri bulunmadığını ileri sürerek, ekonomik yönden refah içinde bulunan davalı oğlundan aylık ... TL. yardım nafakası ödenmesine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Mahkemece, <davacının yaşlılık maaşı aldığı, kiraz bahçesinin bulunduğu, davalı dışında 4 çocuğu daha olduğu, davalının maddi yardımda bulunduğu> gerekçesiyle davanın reddi cihetine gidilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Dosya içeriğine göre; davacı ... doğumlu, hasta ve yatalak durumdadır. ... lira yaşlılık aylığı almakta, ... P.de çocuklarıyla iştirak halinde malik olduğu ... m2 kirazlık niteliğinde taşınmaza sahiptir....

Bu durumda davacının gelirinin kendisini yoksulluktan kurtardığının kabul edilmesi doğru görülmemiştir. O nedenle davacının yaşlı ve hasta olmasından ötürü diğer çocukların emekleri ile bakımına katkıda bulundukları gözetilerek uygun bir miktar nafakaya hükmedilmesi hakkaniyet ve adalete uygun olur...