Mesajı Okuyun
Old 17-05-2019, 17:03   #1
Av. Fatih KOCATÜRK

Varsayılan Devlet Hastanesi Evrak Saklama Süresi

Merhabalar Sayın Meslektaşlarım,

Bir müvekkile X Devlet Hastanesinde 1994 yılında henüz iki aylık bir bebekken lösemi teşhisi konuluyor ve kan transferi yapılarak kan grubu değiştiriliyor. Müvekkilin şu an yapılan tetkiklerinde herhangi bir hastalığı yok ancak mikrop kapması halinde hastalığın yeniden nüksetme ihtimali var. Bu nedenle müvekkil askerden muaf tutulmak istiyor.

Ancak sorun şu ki; askerden muafiyeti için rapor verecek heyet bu lösemi teşhisine ve kan transferine ilişkin evrakları istiyor. Ama maalesef devlet hastanesine müracaat ettiğinde arşivin 2001 yılında kurulduğu, öncesine dair hiçbir evrakın bulunmadığı bildiriliyor. Öncelikle kamu hastanelerinin evrak saklama süreleri ne kadardır?

Ben henüz hastaneye yazılı bir başvuruda bulunmadım. Yazılı başvuru sonrası daha ciddi bir araştırma yapılır da evrak bulunur mu bilmiyorum. Ama evrak bulunamazsa yüksek ihtimalle müvekkil askerden muaf tutulmayacak. Bu evrakın bulunabilmesi için yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Bulunamazsa müvekkilin askere alınmasından dolayı idarenin herhangi bir sorumluluğu doğar mı? Müvekkilin elinde sadece hastane sevk evrakları vs var. Yapılan kan transferine ilişkin herhangi bir bilgi yok.