Mesajı Okuyun
Old 11-02-2019, 17:06   #26
oxcy

Benzer bir dava ben de açacağım. anne müteahhidin yaptığı binada satıcı olan oğuldan müvekkil daireyi alıyor. Aldıktan sonra çatıda akıntılar başlıyor. Sorunun nereden kaynaklandığına ilişkin olarak tespit yaptırdım ve taraf olarak diğer apartman maliklerini ve müteahhidi gösterdim. Sorunun binanın yapımından kaynaklandığı ve müteahhidin kusurlu olduğuna dair rapor geldi.
Araştırdığım kadarıyla daireyi müteahhitten almadığımız için müteahhide karşı gidemiyoruz. Çünkü müteahhide gitmek için temlik şartı var. Satıcının müteahhit ile arasındaki ilişkiye yönelik olarak haklarını müvekkil alıcıya temlik ettiğine dair yazılı sözleşme şartı koşuyor yargıtay.
Satıcıya yönelik ayıba karşı tekeffül hükümlerine göre asliye hukuk mahkemelerinde dava açacağım. Ancak yapılmasını istediğimiz iş tespit raporunda belirtilen tüm çatı yüzeyinin yeniden kaplama yapılması yönünde. Çatıyla irtibatı olan üst 2 dairenin vekaletini aldım.
1- Satıcıya ayıpla ilgili ihbarı ne kadar sürede yapmam gerekiyor?
2- Her iki daire sahibini müşterek davacı göstererek ortak alan olan çatısının kaplama yapılması masraflarının tamamını satıcıdan isteyebilir miyim?
3- Bina içerisinde akıntı nedeniyle oluşan badana boya zararını ayrı ayrı müvekkiller adına satıcıdan mı isteyeceğim?