Mesajı Okuyun
Old 20-01-2009, 12:34   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Avukatın Masraf Talep Etmesi

Değerli meslektaşlarım, yaşamakta olduğum ilginç bir olay bulunmakta. Karşılıksız çekten dolayı savcılığa şikayet etmem ve icra takibi başlatmam için şehir dışından gelen birkaç kişiyle görüştüm ve kendilerinden yapacağım masrafları alacağımı söyledim. Ama arada yazılı sözleşme yok. Şimdi takip açıldı. Savcılığa da müracaat edildi. Yakında Bursa mahkemelerinde duruşmalarım olacak ama yol masrafını vermek istemiyorlar. Siz bizden para talep etmediniz başta diyorlar. Ve arada kaldım. En sonunda azilname gönderin o zaman dedim. Çünki Bursaya defalarca gitmem karşılığında cepten masraf yapmam beni mağdur edecek. Şimdi bu konularda tecrübeli olan meslektaşlardan şunu öğrenmek istiyorum. Arada yazılı sözleşmem yoksa bu halde yol masraflarımı isteyebilir miyim? Vekalet ücretimi talep edebilir miyim? Edebilirsem dava sonunda veya takip sonunda mı yani para tahsil edilince mi isteyebilirim? Bir avukatın masrafları cebinden yapması gibi bir zorunluluğu var mıdır? Veya arada sözleşme yoksa hangi masrafları talep edebilir, hangilerini talep edemez?