Mesajı Okuyun
Old 12-09-2008, 14:13   #3
Av.F.Karakurt

Sayın meslektaşım,
Adli yardım ödemeleri ile ilgili olarak ödenecek ücretin %10 'u tutarında bir kesinti yapılıyor. Sizin de yapmış olduğunuz hesaplama gibi, İstanbul Barosu'da aynı kesintiyi yapıyor. Bizlere yapılan açıklamada , bu kesintinin sebebinin TBB. 'nin kararı olduğu söyleniyor. Zannediyorum tüm barolarda uygulama bu yönde.
Sayın Av.Cengiz Bey Avukatlık Kanunu mad. 180 ' den bahsetmiş. Şimdi o maddeye baktım. Doğru, kesintinin sebebi Avukatlık Kanununun 180.maddesinin e bendi. Bu madde Adli Yardım Bürosunun gelirlerini sıralamış ve bunların içinde de e bendinde;
"Adli yardımla görevlendirilen avukatın aldığı ücretin %10'u..." yer alıyor. Demekki bizler de Adli Yardım Bürosunun gelirlerine %10 oranında bir katkıda bulunuyoruz.
Yanlız bizim burada anlamakta zorlandığımız, bu ücret adli yardım bürosunun bize ödediği ücret mi? Yoksa dava sonunda tarafımıza hükmedilen vekalet ücreti mi? Adli Yardımın bize söylediği dava sonunda tarafımıza hükmedilen vekalet ücreti . Bu durumda bizler davanın başında, henüz dava sonuçlanmadan ve vekalet ücreti hükmedilmeden ( ola ki dava aleyhimize de sonuçlanabilir) ya da hükmedilen vekalet ücreti tahsil edilebilsin ya da tahsil kabiliyeti olmasın Adli Yardım Bürosu bizden %10 'luk kesintiyi peşinen yapıyor. Yani birçoğunu alamadığımız karşı taraf vekalet ücretlerinin %10'unu peşinen Adli Yardım Bürosuna ödüyoruz, daha doğrusu alacağımız ücretten peşinen kesiliyor. Bunun bir çözüme ulaştırılması ve buna ilişkin bir düzenlemenin yapılması gerekiyor.
CMK. ödemelerinde KDV ve stopaj dışında bir kesinti yok. Damga vergisi kesiliyor ama bu kesintiyi baro değil parayı yatıran ilgili C.Başsavcılıkları yapıyor. Bu oranda %5 değil, daha düşük bir oran. Saygılar....