Mesajı Okuyun
Old 13-09-2011, 17:37   #5
eşitlik mi

Alıntı:
Yazan Stajyer Av.Melis
Sevgili meslektaslarim, oncelikle degerli fikirlerinizi paylastiginiz icin tesekkurler.

Eczacilik alaninda dedigimiz gibi onemli olan kamu sagligidir. Parfüm ve makyaj malzemeleri tuvalet esyasi sinifina tabidir ve bir bayan olarak sizi temin ederim bu ürünlerde Saglik Bakanliginin onayi/damgasi bulunmamaktadir.

Ziraatte kullanilan kimyevi maddeler de zirai ilaclar ile es anlamlidir. Bunlarin satisinda ve denetiminde ziraat odalari öne cikar.

Gida maddelerinin icerdigi kimyasallar ise kanaatimce bu konunun tamamen disinda kalmaktadir. Bu nedenle burada degerlendirme geregi yoktur.

Kimse eczaneye parfüm almak icin gitmez, ancak ilac almak icin giden bir kimse, eczanede terlik, makyaj ürünü, kedi mamasi veya parfüm gördügünde, bu gördükleri ilgisini cekebilir ve satin almak isteyebilir. Önemli olan müsterinin satin almasina elverisli halde bulundurmaktir. Ayrica parfüm ve makyaj malzemelerinin saglikla dogrudan veya dolayli ilgisi yoktur. Hatta sagliga zararli oldugu dahi soylenebilir.

Bu hususta Saglik Bakanliginin denetimlerini aksattigi görülmektedir. kazimdeniz adli meslektasimiza katiliyorum, bu yapilanlar kar maksimizasyonuna yönelik yanlis ve hukuka aykiri davranislardir.

Asagidaki hükümlerin derhal uygulamaya konulmasi gereklidir:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: TEFTİŞ
Madde 30 - Eczanelerle ecza depoları ecza ticarethaneleri ve ecza imalathaneleri ve laboratuvarları Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaletinin murakabesi altında olup her zaman teftişe tabidirler.
Bunların senede en az iki defa teftişi mecburi olduğu gibi lüzum görüldüğü sair zamanlarda dahi teftiş olunur.
Madde 31 - Teftiş, sağlık müfettişleri veya sağlık müdürleri ve yahut Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaleti veya müdürlüğünce tensip edilecek resmi tabipler tarafından yapılır.

Saygilarimla..
Av. Melis Ersöz

Kanaatimce Ziraatte kullanilan kimyevi maddeler de zirai ilaclar ile es anlamlı değildir.Ve kanunda kastedilenin de hammadde anlamında olduğunu belirtmek için sizin "değerlendirmeye gerek yoktur "dediğiniz Fındık kreması örneğini verdim.Zira konu başlığı altında gıda tartışılması zaten abes olacaktır ve tartışılamayacak kadar barizdir.Orda bir yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyim.Belirttiğiniz konulardaki örneklerin etik anlamda değerlendirilebileceğinin dışında kanunda belirtilen hususlarda bağlayıcı bir neticeye götürdüğünü düşünmüyorum.Görüşünüze de saygı duyuyorum.Saygılarımla..