Mesajı Okuyun
Old 14-11-2007, 23:39   #51
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Ortadaki büyük kapıdan millet girmelidir

Ben Bakırköy adliyesinde ortadaki büyük kapıdan halkın girmesi gerektiği görüşüne katılıyorum. Bu ülkede yaşayan vatandaşın Adliye binasına en ihtişamlı kapıdan girmesi gerektiğini düşünüyorum.
Örneğin Haydarpaşa istasyonu önümüzdeki günlerde otel yapılacak ve halkın o merdivenlerden gara girme hakkı ve böyle güzel bir mimari eseri kullanma hakkı engellenecektir.
Düşünün bir çok gelişmiş ülkede tarihi eserler veya ihtişamlı binalardan hizmet alan halkta bir özgüven, bir millet, bir aidiyet duygusu oluşmuyormudur.
Eğer halk olarak devamlı olarak kötü mimari ile muhatap bırakılır ve iyi mimari eserlerden de belirli ayrıcalıklı sınıf veya kişiler yararlanır ise o zaman halkın kendisini bu topraklara bu millete ve devlete ait olma hissinde zedelenmeye yol açarsınız.
Millet kendi geçmişi, bugünü ve geleceğini kendi ellerinde olduğunu yarattığı devletinde kendi devleti olduğunu hissetmesi gerekmektedir. Devletler milletleri yaratamaz milletler devletleri yaratır. Devlet kurabilmiş olan halklara millet denir. Devlette milletine saygı duymak ve onu el üstünde tutmak durumundadır.
Bu nedenle mimari eserin en güzel olan yer neresi ise orası kamuya açılmalıdır.
adliye binası millete aittir ve millette oraya yan kapılardan filan değil doğruca ortasından içeriye girmelidir.
Millete hizmet eden tüm diğer kişiler ile güvenlik nedeniyle tutukluların yan kapılardan girmesi bence en doğru olanıdır.
Tutuklular için ayrı bir giriş kapısı olmalıdır.
Avukatlar, hakim ve savcılar için ayrı ortak bir kapı olmalıdır.
Adliye personeli memurlar içinde ayrı bir kapı olmaldır
diye düşünüyorum.
Saygılarımla