Mesajı Okuyun
Old 24-09-2011, 13:40   #7
Av. Caner Arıcı

Slm..

Vekillikten çekilme bildirimi tek taraflı irade beyanı olduğundan, karşı tarafa ulaşmakla hüküm ifade edecektir, ve karşı tarafa ulaştıktan sonra artık tek taraflı olarak geri alınamayacaktır.. Ben bunun karşıt anlamından, "tebliğ edilse bile karşı tarafla anlaşılarak geri alınabileceği - tebliğ edilemedi ise tek taraflı irade beyanıyla geri alınabileceği" sonucunu çıkarıyorum..

Kanaatimce de, "belirli bir dava dosyasındaki vekillikten çekilindiğinden", noterden "vekalettten istifa" bildirimi yapılmadığından (zira noterden istifa bildirimi gönderildiğinde vekaleti çıkartan notere de tebligat çıkartılıyor ve böylece kanımca vekaletname bir daha kullanılamaz hale geliyor), yeni bir vekaletname çıkartılmasına gerek olmadan eski vekaletnamenin dava dosyasına tekrar ibrazının yeterli olması gerekir..

Bu görüşüme itibar etmek mümkünse; çekilme beyanınızı geri aldığınıza dair dilekçe verseniz de, çekilme dilekçeniz karşı tarafa ulaştığında -geri alma dilekçe tarihiniz çekilme dilekçesinin tebliği tarihinden önce bile olsa- karşı tarafın da bunu kabul ettiğini beyan etmesi gerekir diye düşünüyorum..

Kaldı ki; iki taraf anlaştıktan sonra, illa yeni bir vekaletname ibtazının istenilmesi gerektiğine dair bir yasa hükmü yoktur.. Eğer olsaydı, bunun hiçbir mantıklı hukuki gerekçesi olamazdı diye düşünüyorum..

Netice olarak; tebliğ edildiğinde müvekkilinizle birlikte duruşmaya katılarak karşılıklı olarak anlaştığınızı beyan
etmenizin yeterli olacağını; tebliğ edilemedi ise geri almanızın kabul edilmesi gerektiğini, bunlardan hangisi gerçekleşir de mahkemece kabul görmezse yanınızda hazır bulunduracağınız eski vekaletnamenizi ibraz etmenizin de yeterli olması gerektiğini düşünüyorum

Yeni vekaletname sunulması gerekse bile; tek dava dosyasından tek vekalet üücreti alınanacağından -birden fazla maktu veya nisbi vekalet ücreti alınmasına yasal dayanak bulunmadığından-, vergisel yönden bunun hiçbir sonuç doğurmayacağını düşünüyorum..

Son olarak; neticeyi paylaşırsanız çok mutlu oluruz