Mesajı Okuyun
Old 21-12-2005, 23:33   #2
esink

Sayın Makinacı,
Öncelikle, sizin açınızdan hoş bir tecrübe olmasa da, yaşadıklarınızdan öğrenmiş olduğunuz bir husus var: her zaman ve her koşulda, anlaşmalarınızı yazıya dökmenizde sonsuz fayda var. Belki de, bu deneyiminiz sizi ilerde karşılaşabileceğiniz büyük sıkıntılardan kurtaracaktır.
İkinci olarak, bilmenizi isterim ki, avukatlık, tüm gelişmiş ülkelerde saygın bir meslektir ve özel bir statüsü vardır. Ama ne yazık ki, mesleğimiz, ülkemizde gereken saygıyı görmemektedir. (Ki aslında sizin yazınız da bunun bir göstergesidir.)
Avukatlık Kanununun 1.maddesi şu şekildedir: " Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir" Fırsatınız olursa Avukatlık Kanununu incelemenizi öneririm. Bu sayede, avukatlık mesleğinin pek çok ağır şarta ve sıkı kurallara tabi olduğunu göreceksiniz ve belki kanunu dikkatli okursanız sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.
Yazınızda "Tam bu davadan kurtulmanın rehavetini yaşayıp mutlu olmuşken..." demişsiniz. Merak ediyorum, acaba, bu rehaveti yaşayabilmenizde, avukatınızın payını hiç düşündünüz mü?
Meslektaşımın talep ettiği rakam hakkında yorum yapmam söz konusu değil, dolayısı ile yapacağım yorumların hiçbirisi bu rakamla ilintili değildir. Asgari ücret tarifeleri yalnızca avukatlar için değil, doktorlar, diş hekimleri gibi meslek grubundakiler için de geçerlidir. Bunun pek çok nedeni var. Avukatlar (tıpkı saydığım diğer meslek gruplarında olduğu gibi) odaya yani baroya bağlı çalışmak zorundadırlar ve elbette baroya ödemek durumunda oldukları aidatlar söz konusudur. Yine, avukatlar, sizlere kestikleri makbuz üzerinden beyanda bulunmak ve vergi ödemek durumundalar. Dolayısı ile, sizinle, asgari ücret tarifesinin altında anlaşmaları kanunen yasaktır. Bir başka deyişle bu durum avukatınızın kişisel inisiyatifinden değil, kanundan kaynaklanan bir zorunluluktur. Olayın bir başka boyutu yine avukatlara kanunla getirilen reklam ve rekabet yasağı.. Asgari ücret tarifesi ile, rekabetin önlenmesi de öngörülmüştür. Bilemiyorum bu açıklamalar sizi ne ölçüde tatmin eder? Kendinizi cezalandırılmış hissetmenize gelince, şöyle düşünün. Fiziksel bir rahatsızlığınız var. Doktora gidiyorsunuz. Öncelikle 10 dklık bir görüşme için ciddi bir muayene ücreti ödüyorsunuz. Dr. bir takım testler yaptırmanızı istiyor. Tüm bu testler için gereken ödemeleri de yapıyorsunuz. Ve sonra doktorunuz tüm bulguları değerlendiriyor... mesela fiziksel bir sorun olmadığı, şikayetinizin psikolojik kökenli olduğu ortaya çıkıyor. Doktorunuza, benim hiçbir sorunum yokmuş, bana boşuna bu testleri yaptırmışsınız, hem hasta değilim hem paramı aldınız diyebiliyor musunuz? Sanmıyorum.. peki, ben zaten haklıydım, avukatım nasıl benden ücret talep eder derken neden ve nasıl bu kadar rahatsınız?
Eğer, avukatınız davayı kaybetmiş olsaydı, bu kez de hem davayı kaybetti, haksız yere korkunç bir rakam ödemeye mahkum edildim, hem de avukatıma para veriyorum, bu nasıl adalet mi diyecektiniz?
Umuyorum, açıklamalarım, sizin sorularınıza cevap veremese de, sorularınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlar.
Selamlar,