Mesajı Okuyun
Old 24-03-2007, 09:25   #3
irfan AYDIN

Varsayılan Yargıçlar ve Savcılar Yıllardır Savunmasızdır.

YARSAV Genel Sekreteri Sn. Ali Rıza AYDIN'ın açıklamalarının altına imzamı atıyorum.
Yargıçlar ve savcıların hiç bir dönemde güvencesi olmamıştır.HSYK, yapılanması sebebiyle bu güvenceyi sağlayamamıştır.Bu günkü durum,mevcut koşullar nedeniyle problemin somut olarak algılanabilir hale gelmiş olmasından ibarettir.
Zamanın birinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı'nı yürüten (X), özel toplantılarda " Ben HSYK'nın iki üyesini yanına çekemeyen ya da etkileyemeyen müsteşara müsteşar demem " şeklinde konuşmalarda bulunmuş ve benim inancıma göre de Sn. Müsteşar uzun Müsteşarlık döneminde dediğini yapma başarısını gösterebilmiştir.Öyle olunca da Bakan,müsteşar ve artı iki üye =4 kişi HSYK 7 kişiden oluştuğundan hemen her zaman yargıç ve savcılarla ilgili tasarruflarda HSYK'nın dediği değil de Adalet Bakanlığı'nın dediği olmuştur.
Öyle anlaşılıyor ki ilk kez Adalet bakanlığı HSYK' da 4 oyu bulamamaktadır.Yani Müsteşar ya da Bakan'ın HSYK'nın seçimle gelen üyelerinden en az ikisini etkisi altına alamadığı anlaşılmakta yani Adalet Bakanlığı'nın iradesiyle HSYK'nın iradesinin örtüşmediği anlaşılmaktadır. Böyle olunca da Yargıç ve savcılarla ilgili tasarruflarda HSYK'nın iradesinin geçerli olması gerekir .Nevarki,bu kere de HSYK nın sekreteryasını Adalet Bakanlığı personel Genel Müdürlüğünün yapmış olması sebebiyle, HSYK Adalet Bakanlığı'nca işlevsiz hale getirilmiştir.
Bu sorun yıllardır vardır. İlk kez açık ve net olarak ortaya çıkmıştır.Soruna, tüm yargıç ve savcıların örgütleri YARSAV aracılığıyla ve tüm avukatlarda baroları aracılığıyla sahip çıkmalıdır. Çünkü, Ülkemizde adalet isteniyorsa öncelikle Yargıç ve Savcı güvencesi sağlanmalıdır.Bu amaçla tüm sivil toplum örgütleri de olaya duyarsız kalmamlı,Muhalefet Partileri ile iktidarın hakdan ve adaletten yana olan vekilleri hiç vakit kaybetmeden olayın üzerine gitmeli ve üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidirler.
Konuyu gündeme taşıdığı için Sn.METİN'e teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.