Mesajı Okuyun
Old 21-03-2013, 13:30   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Bu karara göre, (takipten sonra işleyecek faiz ve feriler şöyle dursun) örneğin:

Asıl Alacak + Çek Tazm + İşlemiş Faizi + Protesto Gideri = Takip Çıkışı Yerine yalnızca ASIL ALACAK ÜZERİNDEN tahsil harcı alınmalıdır.

HGK kararındaki ifade bence "sehven" yazılmıştır. Karara konu olan yerel mahkeme kararında bu hususa ilişkin bir hüküm olmadığı için(öyle varsıyorum), özensiz bir karar yazımından dolayı böyle bir hata olmuş, diyebiliriz. Hatta bu HGK kararı,

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
E. 2005/12-77
K. 2005/58
T. 16.2.2005

Başlığını verdiğim HGK kararından kopyalanmıştır. Aynı hata orada vardır.

Mühim olan altını çizdiğiniz cümleden sonra gelen cümledir. Orada işlemiş faizin tahsil harcına tabi olmayacağı özellikle vurgulanmıştır. Kanun madesi de açıktır:

Alıntı:
İCRA TAKİPLERİNDE FAİZ :

MADDE 20 - İcra takiplerinde takipten sonra işliyecek olan faizler, harcın hesabında nazara alınmaz.

Az önce başka bir örnek vererek, konuyu açıklamaya çalıştım. Ama yazdığım mesaj kayboldu.Kısaca benim savunduğum şey, işlemiş faiz ve giderler tahsil harcına tabi değildir. Ancak, takip çıkışı, inkar tazminatı ve dava vekalet ücreti üzerinden "tahsil harcı" alınacaktır. Yine dayanak isteyeceksiniz. Lehte veya aleyhte bir karar bulamadım. Ancak devletin ve mahkemelerin "harç tahsiline" yönelik mantığına bakınca, saydığım kalemler de "asıl alacak" dır.