Mesajı Okuyun
Old 24-06-2007, 15:09   #10
Av. Can DOĞANEL

1- Soruşturma ve Kovuşturma aşamalarında uygulama farklıdır. Soruşturma aşamasında durumun aciliyeti gereğince telefonla irtibat kurularak nöbetçi Avukatlardan biri görevlendirilir. Buruda mutlaka temsilci (ben) aranıyorum ve nöbet grubundan birini gönderiyorum. Kovuşturma aşamasında ise mutlaka yazılı talep aranır ve yazıya cevaben Avukat tayin edilir. Görevlendirmenin olmaması olayın geçtiği yerdeki uygulamaya göre ahbap çavuş ilişkisi içerisinde bir iş yapıldığı izlenimi uyandırabilir. Soruşturma aşamasında talep etmedi ise ve suç zorunlu müdafilik kapsamında değil ise Avukat istenmemiş olabilir. Ancak sorguya sevk edilmesi ile sorguda Avukat bulundurulması zorunlu olduğundan ivedi olarak Avukat gerekmiş ve o an orada olan biri rica minnet sokulmuş olabilir.

2- Örnek olarak Marmara Adasında tek avukat var. Bildiğim kadarı ile epey bir sıkıntılı oluyor. Erdek ilçesinden Avukat görevlendiriliyor ve gitmek gelmek de epeyce sıkıntılı.. Zaten menfaat çatışması olduğunda menfaati zıt tarafların müdafiliğini üstlenmemesi gerektiğini savcılık ve mahkeme de gözetmek durumundadır.

3- Durum Baro'dan sorularak aydınlatılabilir. Kişi nöbet listesinde değil ise (o gün nöbetçi değil ise) Baro tarafından görevlendirilmediği ortaya çıkar zaten.. Böyle bir durumda ilgili Avukatın görevini gereği gibi yapmadığı ortaya çıkar ki başı birazcık! derde girebilir.