Mesajı Okuyun
Old 23-01-2013, 20:20   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan krc
öncelikle cevaplar için teşekkür ederim herkese. bana kısmi dava açılabileceği görüşü daha yakın gibi geliyor.
ama bir de şöyle bir durum var, tacirler arasında taraflardan birinin mahvına neden olacak derecede uygulanan cezai şart için indirim yapılabileceği yönünde yargıtay kararları var. fakat ben davamı bu şekilde açarsam ve bunu kendim dile getirmiş olursam, indirimi peşinen kabul etmiş olmaz mıyım? ya da bu husus aleyhime bir sonuç teşkil eder mi?

Siz davanızı belirsiz alacak davası olarak ya da kısmi dava olarak açtıktan sonra konu karşı tarafça tartışmaya açılırsa veya hakim, harcı tamamlamanız yönünde süre verirse, Yargıtay'ın;

Alıntı:
Yazan T.C.
YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu

ESAS NO : 2012/9-838
KARAR NO : 2012/715 Y A R G I T A Y İ L A M I
Alacak miktarı veya değerinin hakimin takdiri veya yasal nedenlerle indirim yapılarak belirlendiği durumlarda da alacak belirsizdir.

Şeklindeki, gerekçesine vurgu yapabilirsiniz, diye düşünüyorum. Böyle bir gerekçe neticesinde, siz cezai şartın genel olarak hakimin müdahalesine açık bir kurum olduğunu, bu bağlamda YHGK kararı uyarınca belirsiz davaya ve doğal olarak kısmi davaya konu edilebileceğinin görüldüğünü belirtirseniz, bu genel yaklaşım, somut olayda indirim yapabilirsiniz, buna rızam vardır anlamına gelmez.