Mesajı Okuyun
Old 01-04-2008, 19:20   #3
salimengin

Varsayılan Bu Ne Pehriz Bu Ne Lahana Turşusu?

Staj döneminde stajyerin ne tür bir statüde olduğunu ben çözemedim.Hem çalışılması 'yasssak' deniliyor.Hem de staj bitiminde 'çıkar bakalım 1.500YTL yi' deniliyor.Aslında yetkili kurumlar bir bakıma diyor ki 'Sen kesin kendini tutamamışsındır ve bir yerde staj boyunca el altından ücretli çalışmışsındır.'Yani stajyerin ücretli çalıştığı varsayılıyor...Ya da öyle olması isteniyor.
Bu konu aslında beni cok rahatsız ediyor.Yanlış bilmiyorsam barolar şu ruhsat başvurusunda aidat da alıyor.Bundan daha utanç verici bir şey olabilir mi? Baro mesleğe ilk adımını atan avukata ilk çelmeyi kendisi atıyor.Staj döneminin o kadar sıkıntısından sonra kendine gelmeye çalışan kişiyi daha çalışmaya başlamadan AİDAT alınması mesleki açıdan ne kadar etik?Bunu SEM'de Meslek Eğitimi veren üstatlara sormak lazım...
Ruhsat başvurusu için herkes başının çaresine bakacak...Barodan ümidinizi kesin.Hem TBB Staj dönemi Kredi vermedi mi! Geri ödemesi faizi ile beraber çatır çatır alınacak ama olsun!Barolar Mesleki Dayanışma diye bağırırken bu uygulamalardan herhalde haberdardır.
Stajyerlerini bankadan kredi çekmek zorunda bırakan bir baronun Mesleki Dayanışma adına hiçbirşey yapığı düşünülemez...