Mesajı Okuyun
Old 20-10-2007, 21:26   #94
Ayşegül Kanat

Yeniden merhaba, heyecanınızı anlıyor ve seviniyorum.

Yeryüzünde anlatılmayan konu, yer, zaman, olay kalmamıştır. Herşey yazıldı, çizildi, resmedildi, yontuldu.Bir yazar "dünyada üç öykü vardır. Kalanı onların tekrarından ibarettir" der. Önemli olan "nasıl" anlatıldığıdır. İşte bu anlatma, kurgulama, gösterme biçimine edebiyatta"Yaratıcı Yazarlık" denir. Biraz daha açarsak "pencereden bakan iki kişiden biri yerdeki çamuru diğeri gökteki güzelliği görür" Hangisi olursanız olun,"ne"yi görürseniz görün "neden ve nasıl"ları, kısacası "5N" kurallarını gözden kaçırmadan, aktarabiliyor ve okutabiliyorsanız "yaratıcı"sınızdır.

Bir arkadaşımız konu başlıklarından söz etmişti. "Aşk, intikam, şiddet" gibi kavramların"tema" olduğunu yazmıştı. Hayır bunlar "tema" değil birer kavramdır.Tema sizin iletiniz, yaşam görüşünüzdür. Kesinlik bildirir. Tema hiçbir zaman soru sormaz. "Dünyanın Mihveri Kadın mı Para mı?" gibi. Ya iki ayrı temayı bir öyküde kullanırsınız ya da birini seçer, diğerini mesajınızı kuvvetlendirmek için değerlendirirsiniz.

Bu kadar ukalalık yeter.

Yıllar önce interaktif olarak "atölye çalışması" denemiştim (www.kayipdunya.com) Uygulama kısaca şöyleydi: Altı kişi bir grup oluşturarak o haftaki öykülerini grupiçi yazışmayla birbirine yollar, eleştiriler yapılır, son değerlendirmeyi ben yapardım. Yarışma olunca şekil farklılaşıyor.

a) Bir grup(jüri) oluşturulur. Yazılar ilk olarak o kişilere gider.Değerlendirme yapılmaz. Amaç yollanan eserlerin toplu olarak yayımlanmasıdır.

b) Konu seçilir. Tema değil.. Daralmışlık yaşarsınız.

c) (Bağışlayın burada yazılanları kimlerin yazdığını unuttum.) Diğer arkadaşlarımızın önerdiği tüm kuralllar uygulanabilir.Yalnızca süre fazla. Üç hafta değil, iki haftalık bir süre yeterli bence.Bir de tek öykü ile katılım olursa değerlendirmede sıkıntı yaşanmaz.

d)Yarışmacı olmayacağım. Haksızlık olur.

e)Jüride de yer alamam. İnsaf sıfır bende. Hiçbir öğrencimin yazısını okumam, dinlerim. Derse gelmediyse telefondan... Çünkü yazım hataları, anlatım bozuklukları gibi noktalara takılır kalırım.

Şimdilik bu kadar . Bana soru yöneltebilirsiniz. Başarılar.