Mesajı Okuyun
Old 11-10-2017, 10:57   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Hekimin tıbbi duruma ilişkin belirtileri değerlendirme konusunda gerekli özeni göstermemesi hekimin kusurlu olduğunu gösterir. Önemli olan o sıradaki koşullarınıza göre belirtileri ve gerekliyse yapılacak tetkiklerden elde edilen bulguları özenli, dikkatli biçimde değerlendirip değerlendirmediğidir. Bu bakımdan dikkat etseydi dış gebelik olduğunu anlayabilecek idiyse kusurlu sayılır ve gecikme sebebiyle sağlığınızdaki kötüleşmeden dolayı hekim sorumlu olur.

Özel hastanedeki doktorun kusuru sebebiyle öncelikle sözleşmeye dayanarak özel hastaneye karşı tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz. Özel hastane çalıştırdığı hekimin eylemlerinden doğrudan doğruya sorumludur. Ayrıca her hekimin zorunlu mesleki sorumluluk sigortası bulunduğundan hekimin sigortacısından doğrudan doğruya tazminat isteyebilirsiniz ve diğer bir yol olarak hekime asliye hukuk mahkemesinde haksız fiil sebebiyle tazminat davası açabilirsiniz.

Tazminat dışında hekimi, kayıtlı olduğu tabip odasına şikayet etmeniz de mümkündür.

Hekimin kusurunun belirlenmesinde yargılama esnasında tıbbi bilirkişi incelemesine ihtiyaç duyulacaktır.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.