Mesajı Okuyun
Old 23-08-2019, 12:02   #1
Av.mehmet.av

Acil Menfi Tespit Davası

1- Müvekkil ile karşı taraf arasında bir sözleşme yapılıyor.
2- Karşı taraf müvekkile asansör yapacak.
3- Sözleşmede işin bitiş tarihi yazmıyor.
4- Müvekkil sözleşme bedelinin bir kısmı yerine 2 adet çek veriyor.
5- Sözleşmede bu çeklere herhangi bir atıf yok. Çek üzerinde de herhangi bir ibare yok.
6- Karşı taraf edimini ifa etmiyor.Bu aşamada karşı taraf çeklerden birini tahsil ediyor.(Çeklerin başkasına ciro edilip edilmediğini bilmiyoruz.)Diğer çekin vadesi henüz gelmedi.
7- Elimizin zayıf olduğunu düşünmekle birlikte hukuki yollara başvurmayı düşünüyoruz. Bu aşamada aklıma gelen yol icra takibinden önce Menfi Tespit davası açmak.

Sorularım:
1- Sözleşmede yetkili mahkeme olarak İstanbul mahkemeleri olacağı yazılı. Bu durum bağlayıcı mı sizce. Yoksa bu davayı borçlu ikameti mahkemesinde açabilir miyiz?(Müvekkil tüzel kişi, karşı taraf gerçek kişi)
2- İcra takibinden önce açacağımız menfi tespit davasında %15 teminat ile tedbiren icra takibini durdurabiliriz diye düşünüyorum. Doğru mudur? Bu tedbir kararı karşı taraf tarafından çekin icraya verildiği icra dosyasına uygulanır, doğru mudur?
3- Sözleşmede çek ile ilgili herhangi bir atıf yapılmamış olması bizim en büyük sorunumuz diye düşünüyorum. Bu durumda lehimize kullanabileceğimiz bir durum var mıdır?
4- Menfi tespit davasından önce karşı tarafa ihtar göndererek sözleşmeyi fesh ettiğimizi ve çekleri iade etmesini isteyeceğim. Bu bu ihtara karşı taraf tarafından bir yanıt verilmemesi. çeklerin bu sözleşme için verildiğini kabul ettiği anlamına gelir mi?
5- Benim aklıma gelmeyen başvurabileceğim başka bir yol var mıdır aklınıza gelen.
Teşekkür ederim.