Mesajı Okuyun
Old 22-08-2019, 23:31   #1
Mgul

Varsayılan uyuşturucu ticareti önleme araması

Merhabalar sayın meslektaşlarım, beyan edecek olduğum konu hususunda görüşlerinize ihtiyacım bulunmakta , şimdiden değerli görüş ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
Müvekkilin uyuşturucu ticaretinden hakkında açılmış bir ceza dosyası bulunmakta ve bu dosyada kolluk 3 gün aralıklarla aynı mevki ve yerde önleme araması yapılması için mahkeme kararı alınmış. Müvekkil ve suç ortağı kontrol noktasına geldiklerinde suç ortağının bagajında bulunan uyuşturucuya narkotik köpek tepki vermekte ve müvekkilim ve suç ortağı otobüsten indirilmekte , önleme araması yapan kolluk , savcıya veya amire haber verilmeden önleme aramasına istinaden arama yapılıyor. Valizde uyuşturucu madde çıkıyor. müvekkil uyuşturucu madde ticaretinden mahkumiyet kararı alıyor.

Olayımız kısaca bu şekilde olmakla birlikte , şehirler arası yolcu otobüsünde dahi olsa kişilerin bagajlarının aranması hukuka aykırılık taşıyacağını düşünmekte birlikte narkotik köpeğinin tepki vermesi ile bagaj nosu ile kime ait olduğu belirlenen valizin önleme araması ile aranması tarafımca hukuka aykırılık taşımaktadır. zira valizin kime ait olduğu belirlendikten sonra adli arama kararı alınması gerekmektedir. Suç üstü hali ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerde mahkemeden adli arama kararı alınmasının istisnaları düzenlenmiştir. Ancak nacizane fikrim olayda şüpheliler belirlenmiş, olay sebebi ile köpeğin tepki verdiği valiz muhafaza altına alınmıştır. Gecikmesinde sakınca bulunan bir durum bulunmamaktadır. Bu durumda adli arama kararı/ adli arama usulü yapılması gerektiğini düşünmekteyim. Dosya içeriğinde önleme araması ile valiz aranmış, mahkemeden adli arama kararı alınması bir tarafa savcıya veyahut amire dahi bilgi verilip işlem yapılmamıştır.

Siz meslektaşlarımın anlatmış olduğum olayımda adli arama - önleme araması hususlarında hukuka aykırılık bulunup bulunmadığı ile ilgili görüşlerinizi beklemekteyim.Tarafım bir kısım yüksek mahkeme kararı incelemiş isem de benzer bir olaya halen erişemedim. Bu hususta olayımın benzeri Yargıtay Yüksek Mahkeme kararı bulamadım. Elinde benzer olaya ilişkin istinaf yahut yüksek mahkeme kararı bulunan meslektaşlarımdan da yardımlarını rica ediyorum.