Mesajı Okuyun
Old 16-08-2017, 12:32   #86
Av.Ozan Serim

Alıntı:
Yazan Av. Feyzi Özmen
İlk önce cevap veren bütün meslaktaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrılan paranın bir kısmını beni 2-3 ay idare edecek şekilde ayırmayı ve bir arkadaşım ile beraber açmayı düşünüyordum işin doğrusu. Bir de yanlış olsa bile bir düşüncem var. Ben belli bir ofiste bağlı calıştığım müddetce cevre edinemeyeceğim gibi geliyor. Sonucta bitirilen işlerin etiketi siz değil ofisin sahibi oluyor. İkinci olarak ise erken kalkan yol alır ibaresine inanmamdan kaynaklanıyor. Şu ana kadar 3 ofiste calıştım. Hepsinin de durumları çok iyiydi. Hatta coğu işi reddeden bir ofiste bile bulundum iş yoğunluğundan. Ve ne hikmetse hepsi staj biter bitmez ofis açan meslektaşlarımdı. Gerçi hepsi kendi yaptıklarının tam tersi olarak erkenden ofis açma diyorlardı. Bu iki sebep ile birlikte mesleğimizin özünde yatan serbestlik ve sadece müvekkile sorumluluk duygusuna inanmamdan ötürü ofis acmak istiyorum. Ayrıca ileride bu heyecanı, meslek hırsını ve sevgisini bulamamaktan korkuyorum. Bundan 2-3 sene sonra belli bir ekonomik düzeyi edinmenin verdiği rahatlık ile birlikte, o hazır kurulu düzeni bozmaktan korkacağımı düşünüyorum. Evet siz de söyleyebilirsiniz ne çok şey düşünüyorum değil mi?
Sayın meslektaşım.
Öncelikle kariyerinize yön verecek en doğru adımı atacağınızı umut ediyorum. Stajımı tamamladıktan sonra ben de üniversiteden en yakın arkadaşımla, dostumla büro açtım. Şuan için yaklaşık 7 aydır kendi büromuzda çalışıyoruz. Bu kararı vermeden önce şunu düşündüm; Bahsettiğiniz sermaye miktarı kadar benim de sermayem vardı ve bu miktarı, edinebileceğim potansiyel kazanımlar için "alınabilir bir risk" olarak gördüm. Her ne kadar zor dönemler geçirsek de -ki buna vergiler,kira,aidat vs de dahil- bazen insanın gözünü karartması gerektiğine inandım. Kaldı ki kaba tabirle "işi batırsam" dahi bunun erken dönemde edinilmiş çok önemli bir tecrübe olacağını düşündüm. Kolay olmayacak, zorluklar çekeceksiniz, bazen geçim sıkıntısı size kararınızı sorgulatacak. Fakat hepsine dayanma gücünüz var ise ve bir gün mutlaka başaracağınızı düşünüyorsanız şimdiden hayırlı olsun, meslek şansınız açık olsun.