Mesajı Okuyun
Old 14-03-2007, 18:27   #44
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Arzuhalciler dava evrakı düzenlemiyor, dilekçe yazmıyor ki.

Sn.Hekimbaşı, saptamanız yanlış, yanlışlığının nedeni de aşağıdaki ifadenizden çıkıyor sanırım :

Alıntı:

En azından benim için bu geçerli değil.

hayatta olup bitenler keşke bazılarımızın başına gelenlerden ibaret olsaydı.

Arzuhalcilerin temel işi, dilekçe ( arzuhal) yazmaktır.

Alıntı:

Arzuhalci sorununu çözmek için daha ucuza çalışacak, örneğin 120 YTL olan ücret yerine 30 YTL alarak sorunsuz konuları halledecek avukatlara neden izin verilmez?

Arzuhalci sorununun çözümü, avukatlar arasında ücret bakımından haksız rekabet yaratmakla olmaz. Avukatlık, ciddi bir bilgi-yoğun iştir ve bilginin minimum değerinin belirlenmesi de bu meslek mensuplarının lehinedir.

Alıntı:
İstersem bedava bakarım.

Avukatlıkta da bu mümkündür, baroya bir dilekçe ile ücret almadan bakacağınız davayı bildirirsiniz, olur biter. ( Mesele, istersem ücretsiz bakarımda değil zaten, mesele istemediğimiz halde ücretsiz bakmamızdadır. )

Kaldı ki, avukatlık ücreti ödeyemeyecek durumda bulunan vatandaşlar için tüm baroların adli yardım büroları bulunmaktadır.

Pratisyenlikten bahsetmişsiniz, pratisyen hekim tıp fakültesi mezunu olup, TUS'u kazanamamış/kazanmamış kişidir. Arzuhalciler, hukuk fakültesi mezunu değildir. Çoğu, herhangi bir fakülte mezunu dahi değildir. (Zaten bu konu, başka bir meslek dalı ile ilişkilendirilmeden de rahatça anlaşılabilecek bir konu olup, eğretilemeye ihtiyaç duymamaktadır. Tıp neden işin içine karıştı, anlamış değilim.)

Arzuhalci sorununun çözümü arz-talep dengesinin bunu gerektirmediği bir zamana ertelenemez. Tekrar ediyorum, arzuhalciler, varlıklarının hukuka aykırı olması bir yana, mütemadiyen yanlış işlem yapmaktadır.

Saygılar.