Mesajı Okuyun
Old 14-01-2011, 17:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Sizce gebelik takibi için doktora niye gidilir. Yukarıda anlattığım oğluma ait sakatlıkları doğum öncesi öğrenme hakkım yokmudur. Ben ve avukatım çok kararsız kaldık. acaba biz yanıldık ve doğum doktoru adli tıp raporundaki gibi masummu?

Sn.Katılımcı

1-
Gebelik takibini yapan hekim özen borcuna uygun olarak tıbbı durumu doğru tspit etmek ve bu konuda hasta/danışanına doğru bilgi vermekle yükümlüdür.Gebelik sırasında fetusta tespit edilecek anomali konusunda taraflar anlayabilecek biçimde aydınlatılmalı ve hastanın özerkliğine saygı ileksi gereği verilecek karara katılımları sağlanmalıdır.

Belirtilmelidir ki,hekimle hasta arasındaki ilişki vekalet akti niteliğindedir.Vekil, vekalet görevini yerine getirirken, yöneldiği sonucun elde edilmemesinden sorumlu değilse de, bu sonuca ulaşmak için gösterdiği çabadaki özen eksikliğinden dolayı sorumluluk altındadır. Eğer, bu özen eksikliği nedeniyle müvekkil bir zarara uğramış ise, vekilin tazminat sorumluluğu gündeme gelecektir.

2-Anlatımlarınızdan Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen raporun olayın oluşuna uygun olmadığı görüşündediniz.

Gerçekten de Adli Tıp Kurumu Kanununun gereği olarak kurulan ihtisas dairelerinin oluşumu dahi bana göre adil yargılanma hakkına aykırıdır.

İhtisas dairelerinde olan uzmanlar rapora imza atmakta fakat incelenen alan dışında olan uzmanların ihtisasları bulunmamaktadır.

Örneğin sizin raporda imzası bulunan Kadın Doğum Uzmanından başka incelenen konu ile ilgisiz olan uzman da raporu imzalamaktadır.

Uzman olmadığı bir alanda muayene yapması yasak olan hekim yasa sebebi ile bilime aykırı biçimde görüş bildirmektedir.Örneğin raporunuzda Kulak Burun Boğaz Uzmanının imzası dahi olabilir.

Bilirkişinin bilen kişi olması gerekir.ATK bilirkişi statüsü ile rapor düzenlemektedir fakat kurulun oluşumu yasa gereği bilim ilkelerine aykırıdır.

3-Dosyada karar verildiği için konu ile ilgili görüşlerinizi ancak temyiz yolu ile Yargıtay'da açıklama olanağına sahipsiniz.İtirazınıza rağmen konunun Adli Tıp Genel Kuruluna gönderilmemesi ve diğer sebepler umarım bozma sebebi yapılır.

Kişisel görüşüm sonucun bu haliyle onanmasının adalet duygularını inciteceği yönündedir.