Mesajı Okuyun
Old 02-11-2007, 13:41   #15
Av.Mehmet Yılmaz

Alıntı:
Yazan sultanahmet
Üstadım. Zaten anlaşamadığımız nokta burası. Kısmi davalarda görev sınırı, uyuşmazlık konusu değerin tamamına göre belirlenir. Örneğinizde uyuşmazlığın 9.000 YTL olduğu saptanmışsa ve davacı kısmi talepte bulunduğunu beyan etmişse mutlaka görevszlik kararı verilmelidir. Ancak, davacı fazlaya ilişkin isteminden fargat etmiş ise sizin dediğiniz mümkün olabilir. Çünkü artık fazla kısım için yeni bir dava açmanın da imkanı yoktur.

Katılıyorum. Hakim re'sen görev sınırını gözeterek, görevsizlik kararı verecektir.
Buna benzer bir davada ben de usul hatası yaptım. Kamulaştırmasız El Atma Davasında, kamulaştırılan yer az olduğu için yaklaşık 4-5 bin YTL civarında değer tespiti yapılır düşüncesiyle Sulh Hukuk mahkemesinde 500,00 YTL lik kısmi dava açtım, rapordan sonra davamı ıslah edecektim. Ama bilirkişi, kamulaştırılan yer için 9.000,00 YTL değer biçti. Yapmam gereken sulh hukuk mahkemesinin görevsizlik kararı üzerine görevli mahkemeye gönderilmesini talep etmek iken; ben rapordan hemen sonra asliye hukuk mahkemesinde dava açarak sulh hukuk mahkemesindeki davanın asliye hukuk mahkemesinde açılan davayla birleştirilmesini de talep ettim. (Ek davanıon açıldığı Asliye Hukuk Mahkemesinde bulunan dosyada birleştirme talep edemeyeceğimi düşünemedim anlayacağınız.)
Şimdi ise, sulh hukuk mahkemesi görevsizlik nedeniyle, dosyanın görevli asliye hukuk mahkemesine gönderilmesine karar verdi ve benim de açmış bulunduğum bir ek dava var. İşler karıştı. Konusu ve tarafları aynı iki mahkmede açılmış bulunan 2 dava var.
Bu durumda napabilirim. İlk düşüncem Ek davanın açıldığı mahkemeden yine bir birleştirme istemek ama derdestlik itirazını sonra açılan davada davalı ilk itiraz olarak ileri sürebilecektir. İlk açılan davayı müracaata bırakmayı da bir fikir olarak düşünüyorum.
Kafam karıştı anlayacağınız, basit bir davayı içinden çıkılamaz hale getirdiğim kanısındayım
Görüş ve yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla