Mesajı Okuyun
Old 12-01-2008, 23:12   #8
slide

Alıntı:
Yazan mkbatur
Ceza Hukuk'u hocamız Prof. Esin Konanç'ın bu sene ki ceza genel soruları.
Kast ve taksir soruları yine dersi alan öğrenciler arasında karmaşıklığa yol açtı.

Soru 1:
Düğünde havaya tüfekle ateş eden şahısın tüfeğinden çıkan saçmaların tekrar yere düşmesiyle bir kaç kişi yaralanıyor.

Manevi unsuru nedir? Neden?

Soru 2:
2 Nato askeri Türkiyede bir barda alkol alıyorlar ve tartışmaya başlıyorlar. Aralarında çıkan kavga Türkiyede mi yoksa kendi ülkelerinde mi yargılanır? Neden?

Soru 3:
TBMM'de vekiller arasında bir tartışma çıkıyor ve vekillerden birisi diğerini yitiyor ve diğeride ona "şer***iz" diyor.
A) Milletvekili yargılanamaz çünkü .........
B) Milletvekilinin dokunulmazlığı TBMM tarafından kaldırıldıktan sonra yargılanabilir çünkü .........

Soru4:
PKK yöneticilerinden PKK üyesi A'ya talimat geliyor ve Diyarbakırda memurların ve öğrencilerin çıkış saatine kısa süre kala arabayı şehrin kalabalık biryerine getirip patlatıyor. Ölenler ve yaralananlar oluyor ayrıca çevredeki araçlarda hasar alıyor.
A) Olayın menevi unsuru .............
B) Olayda hasar alan araçlardar dolayı fail sorumlu mudur? Neden?

Sorulardan aklıma gelenleri en açık şekliyle yazmaya çalıştım.
hadi cevaplayalım mademsen de puanımı hesapla ama
1.soru=içiç olası kast olduğunu düşünüyorum..çünkü havaya ateş ederken sonucu öngörüp kabullenmiştir..
2.soru=tck 8 e göre Türkiye de işlenmiş..tr ceza kanunu uygulanır...
3=soru..yargılanamz çünkü yasama dokunulmazlığı vardır...
mv dıkunulmazlığı kalktıktan sonra yargılanabilir..çünkü muafiyet sona ermiştir(matık gereği cevapladım)
4.soru..tabiki manevi unsur kasttır..
elbette sorumludur diye düşünüyorum...merkezi bi yere konarak meydana gelecek sonuçlar istenmiştir..