Mesajı Okuyun
Old 27-01-2005, 18:00   #1
avmhy

Varsayılan Paylı Mülkiyet Mk 691/3

Yeni medeni kanun nitelikli çoğunluk aranan hallerde paydaşlar arasında uzlaşma sağlanamaması hali için 691 maddenin üçüncü fıkrasında hakime başvuru hakkı tanımıştır. Babasından kalan miras nedeniyle müvekkilin iki pay sahibinin olduğu gayrimenkulündeki kiracıyı tahliye edebilmek için maddeyi uygulamak istiyorum ( Kiraya veren muristir ve diğer paydaşa ulaşılamamktadır.)

MADDE 691.- İşletme usulünün veya tarım türünün değiştirilmesi, adi kiraya veya ürün kirasına ilişkin sözleşmelerin yapılması veya feshi, toprağın ıslahı gibi önemli yönetim işleri için pay ve paydaş çoğunluğuyla karar verilmesi gerekir.

Olağan yönetim sınırlarını aşan ve paylı malın değerinin veya yarar sağlamaya elverişliliğinin korunması için gerekli bakım, onarım ve yapı işlerinde de aynı çoğunluk aranır.

Pay ve paydaşların eşitliği halinde hakim, paydaşlardan birinin istemi üzerine bütün paydaşların menfaatini gözeterek hakkaniyete uygun bir karar verir; gerekli gördüğü işlerin yapılması için paydaşlar arasından veya dışarıdan bir kayyım atayabilir.

İlgili fıkraya göre işlem yapan ve ya fikir verebilecek meslektaşlarımızın işlemin özellikle
Hasımlı mı hasımsızmı başlatılacağı?
Pay paydaş eşitliğinin tespiti sorunu?
Diğer paydaşın beyanının ihtarname yapılarak temin edilip edilemeyeceği ? konularında
yardımlarını bekliyorum..