Mesajı Okuyun
Old 11-11-2010, 19:55   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba 9 yıllık evliyim ve 6 yaşında bir kız çocuğum var.bundan6 ay önce eşim tarafından darp edildim ve bütün eşyalarım eşim tarafından evden atıldı.bu süre içerisinde ben ve kızım kayın validemde kalıyorum.boşanmak için mahkemeye başvuracağım.haklarımı öğrenmek istiyorum.arabamız var fakat babasının üzerine ondan katılım payı alabilirmiyim.çünkü arabanın bir kısmını kredi çekerek ben ödedim ve ödemeye devam ediyorum ve hiç bir şekilde yararlanamıyorum.kızımın velayetinide almak istiyorum ona nafaka alabilirmiyim.eşyalarımın dışarı atildiğına dair elimde resimler var.nasıl bir yol izlemeliyim.kamu kuruluşunda çalışıyorum eşim ise özel sektörde.gelirim onunkinden fazla bunun için haklarım ve kayıplarım ne olur öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkürler.

1- Umarım darp raporunuz vardır. Ya da görgü tanığınız vardır. Böyle olursa müşterek çocuğun velayetinin size verilmesi kolaylaşacaktır.

2- Resimler, eşyaların evden atıldığına dair kanıt olabilir. Ama mülkiyetinin kime ait olduğuna kanıt olamaz. Onu ayrıca kanıtlamalısınız. Zati-kişisel- eşyalarınız da(giyim gibi) atıldıysa, boşanma davası için delildir.

3- Velayet size bırakılacak olursa,sizin eşinizden daha fazla gelirinizin olması bağlanacak nafaka miktarının az olmasında etken olacaktır.

4- Arabayı alırken, kredi çektiğinizi ifade ediyorsunuz. Ancak anlaşıldığı kadarıyla, otomobil kredisi değil; tüketici kredisidir. Neden otomobil kredisi değil? Neden sizin üzerinize değil? Bu soruların cevabı ile birlikte ve ayrıca aldığınız tüketici kredisinin gerçekten sözkonusu otomobil için alındığına dair kanıtlarınızla birlikte,

bir avukattan hukuki destek alırsanız hak kaybına uğramazsınız.