Konu: Dahili Dava
Mesajı Okuyun
Old 16-09-2006, 21:59   #5
ofgoler

Dikkat Önce tazminat davası sonra tespit davası açınız...

Alıntı:
Yazan jurista
Açtığım bir kıdem tazminatı davasında davayı sadece taşeron şirkete yönelttiğimi fark ettim daha sonra asıl şirketide davaya dahil etmek istedim ancak hakim, asıl şirketi davaya dahil edemeyeceğimizi benim ayrı bir dava açmamı ve daha sonra bu davaların birleştirilmesini talep etmem gerektiğini söyledi?
Aayrıca kıdem tazminatı davası ile hizmet tesbiti davası birlikte yürürümü?
Bu konularda bilgisi olan meslektaşlarım gerek cevap yazarak gerekse kaynak göstererek bana yardımcı olurlarsa şimdiden kendilerine teşekkürü bir borç bilirim Saygılarımla....

Tazminat davaları ile tespit davası tek bir davada yürümez ancak ayrı ayrı davalar şekilnde yürüyebilir.

Size ve bu konuyu okuyacak ilgililere tavsiyem öncelikle tazminat davası açmanız akabinde de tespit davasını açmanızdır.

Çünkü tespit davası kamu düzenine ilişikin olduğundan Yargıtay davanın ispatında dinlenecek tanıkların bordro tanığı olmasını aramaktadır.

Tazminat davaları ispat yönünden tespit davasına nazaran daha kolay olup işyerine karşı kıdem, ihbar vs. alacaklar için açılan dava kazanıldıktan sonra mevcut karar Tespit davasında da delil olarak kullanılabilir.
(Not:Bu öneri her olay ve zaman pratik olmayabilir)

Saygılarımla....