Mesajı Okuyun
Old 05-06-2006, 21:13   #34
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sevgili Habibe Kayar,

Belki de doğru olan, "kadınların cinsel haklarını" durduk yerde tartışmamak artık.

Forumu uzun süre okumamıştım. Bir yıl aradan sonra okuyorum da, 2005 yılında, en azından ceza yasası anlamında sona erdiğini sandığımız konunun, dahası yasal düzenlemenin medeni yasa üzerindeki etkilerinin (evlilikte esaslı bir unsur mudur) nasıl olacağı gibi soruların (medeni yasada karşılığı olmayan , "yok" bir sorunun), bu forumda tartışılırken bile ileri gitmemizi sağlamadığını üzülerek görüyor insan. İleri gitmemekten kastım, köklü zihniyetlerin, köklü zihniyetler olarak kaldığını, yasanın halihazırda değişime dönüşmediği, ya da aracılık etmediğini görmek.

25 no.lu yazıda da dile getirmiştim. Kökleşmiş zihniyetler değişmedikçe, yasaları değiştirmek bir anlam ifade etmiyor, demiştim.Ama şimdi bir ekleme yapmak istiyorum. Toplumun halihazırda -özellikle bu konuda- önünde olan yasa, belli ki sancılı ve bol mağdurlu olarak, ama ille de gün geldiğinde, toplumu dönüştürecek.

Belki yasal olarak da kadının lehine olanı artık tartışmayıp, yasaya aykırılık taşıyan durumları, mağdurların konularını ve sorunlarını ,yaşandıkça gündeme taşıyıp,onları tartışarak, mevcut değişikliğin sindirilmesine böylelikle katkı sağlanabilir.

Ilımlı bayan katılımcıların bile "genç kız-erkek", "norm-bekaret-toplum" gibi kelimeleri hala doğallıkla yan yana getirdiklerini görünce, bunun daha doğru olacağını düşünüyorum.

Artık ayırım yok.Kız-Kadın-Erkek diye bir kavram yok.Yaşı her ne olursa olsun KADIN ve ERKEK var. Öyleyse, bekaret nedir? Yasada karşılığı, tanımı yok?

Erkeklerin cinsel hakları diye bir forum yok.

Öyleyse kadınların cinsel hakları diye de bir forum "artık" olmamalı.

Saygı ve selamlarımla.