Mesajı Okuyun
Old 05-06-2006, 20:10   #33
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İnsan haklarından ( kadının insan haklarından da)bahsederken ölçüt alınacak değer nedir?Olması gerekeni gösteren kılavuz nedir?

Ölçüt;kişisel inançlar,yöre uygulamaları,gelenekler,oturduğumuz mahalle ,kapı komsumuzun başından geçen bir olay vs.vs.gibi sayısız çoğaltılabilir örnekler olur ise neredeyse kişi sayısı kadar farklı ve herkese göre değişebilen tanımlamalar sözkonusu olacaktır..Ortak ve insan haklarına uygun bir ölçüt oluşturmak ise pek mümkün görünmemektedir.

Oysa insan hakları sınır tanımayan ve insanlığın büyük ve en önemli kazanımıdır.İnsanın insan olması itibarıyla herkes için vardır ve bu haklar herkesten talep edilebilir .Hak bildirgeleri ile somutlaşmış ,usulüne uygun olarak kabul edilen bu hak tanımlamaları iç hukuk normu halini almıştır ve doğrudan uygulanma olanağı olan en önemli dayanaklardır.

Bu yaklaşımla konuyu değerlendirirken Türkiye uygulaması;
ihlallerin neden olduğunu anlamak, alınacak önlemlerin neler olduğunu tespit etmek bakımından önemlidir.

Yoksa, yapılması gereken insan haklarına aykırı olan yaygın uygulamayı standart olarak takdim etmek değildir .

Son olarak :
Bu alana yazan üylerin hangi cinsiyetten ve kaç kişi olduklarıyla değil de ,yazılanların içeriklerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum

Kadın veya erkek ,kadının insan haklarına saygı duyan ve katkı sağlayan bütün katılımcılara saygılarımı sunuyorum.