Mesajı Okuyun
Old 21-03-2007, 11:31   #1
hırs

Varsayılan tellallık ücreti sözleşme konusu evin sözleşmeyi yapanın kardeşi adına tapuda

Merhaba emlakçı olan müvekkilim yapmış olduğu tellallık sözleşmesi ile bir ev satıyor. Ancak sözleşmeyi yapmış olduğu evi satın alan kişi evi kendi adına değil tapuda kardeşi adına devir ve temlik aldırıyor. Komisyon ücretinin tahsili için yapılan icra takibine herhangi bir hizmet almadığı için itiraz ediyor.itirazın iptali davasını açtım ve şuradan yola çıktım tellallık sözleşmleri şahsi hak doğruran sözleşmelerdir ve sözleşmeyi yapan kişi komisyon ücretinden sorumludur. Bu konu ile ilgili bilgi ve içtihatlarınızı bekliyorum.
II-Bu kez yine yazılı tellallık sözleşmesi yapılıyor ama alıcı evi almaktan vazgeçiyor. Sözleşmede evi almaktan vazgeçen kişinin her iki tarafın komisyon ücretini ödeyeceği kararlaştırılmış ama bu oran elle yazılmış bu sorun olur mu? Bu konu ile ilgili de içtihatlarınızı bekliyorum.
III-Tellalın sözleşme konusu taşınmazı satma ile ilgili bir yazılı bir yetkilendirmesi ya da vekaleti olması gerekir mi?