Mesajı Okuyun
Old 25-12-2009, 14:48   #25
GECE

Geçen yolda yürürken elinde poşetler olan yaşlı bir teyzeyi görünce yardımcı oldum. Birlikte yolda yürürken ne iş yaptığımı sordu, ben de "avukatım" dedim. Teyze bana "yavrum çok da temiz yüzlüsün, sakın hak yeme, yalan söyleme" dedi. Şaşırdım ve biraz da utandım. Başkalarından da benzer yorumlar duymuştum. Avukat olmama çok da sıcak bakmayan ve hakim-savcı olmam için çaktırmadan beni etkilemeye çalışan annemin gerekçesi de hakimlik-savcılık etiketli işmiş de ondan. Demek ki toplumumuzda "avukatlık" diyince akla ilk gelen "yalancılık". Bu üzücü... Ama toplumumuzda böylesi bir kanı oluşmasında mesleğimizi kötü temsil eden meslektaşlarımızın rolü de
elbet vardır . Avukatları kendilerinden düşük gören hakimler-savcılar da çok; avukatı konuşturmamak, terslemek vs. gibi davranışlar bu kanının bir kaç somut yansımasıdır. Sanırım kültür seviyesi ve demokrasi bilinci yeterince gelişmemiş bir toplumun savunma hakkının önemini anlayamadığı gibi, savunmanın olmazsa olmazı avukatları da anlaması ve gerekli saygıyı duyması biraz zor. Yine de bu önyargının yavaş yavaş kırılmakta olduğuna inanmak istiyorum