Mesajı Okuyun
Old 28-05-2014, 21:37   #1
avukat6098

Varsayılan tüketicinin korunması hakkında kanun'da kapıdan satış sözleşmelerinde cayma hakkı

öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.

meslekte yeniyim ve sorumluluğu fazla olan bu meslekte atacağım her adımı tecrübelerinizden de faydalanarak atmak istiyorum. hukuki olay şu;

müvekkil, evine gelen pazarlamacının laflarına kanarak 900 liraya masaj aleti alır, sözleşmeyi imzalar. Kapıda satış yapan eleman, müvekkile şu an para ödemeyeceğini, diğer ay başlamak üzere ayda 70 lira ödemesi gerektiğini söyler ve müvekkil de taksitle satış sözleşmesini imzalar.

ardından müvekkil iki gün sonra huylanır ve tüketici sorunları hakem heyetine gider, orada 7 gün içerisinde cayma hakkını kullanacağını söylerler ve müvekkil cayma hakkını kullandığını, 20 gün içerisinde ürünü almaya gelmelerini bildiren iadeli taahhütlü mektup yollar. satıcı taraftan hiçbir geri dönüş olmaz.

şimdi ise alacaklı vekili tarafından ilk taksit ödenmediğinden tüm taksitlerin muaccel olduğu belirtilerek toplam meblağ icraya verilmiş ve müvekkile örnek no 7 ödeme emri gönderilmiştir. itiraz edip takibi durduracağız.

sorum şu: takip durduktan sonra olası itirazın iptali yargılamasında müvekkil bedeli ödemek zorunda kalacak mı? yoksa cayma hakkı kullanıldığı için ürünün iadesine mi karar verilecek?

bu aşamada tavsiyeniz nedir. müvekkil ürünü alsınlar daha kutusunu açmadım, para istemesinler istiyor doğal olarak. yardımlarınızı bekliyorum.

herkese iyi günler.