Mesajı Okuyun
Old 15-01-2008, 14:32   #1
Avukat Neslihan

Varsayılan öğretmenin yarı yılda emekli olamaması,hapis cezası nedeniyle memurluktan atılması

****Müvekkil lisede öğretmen ve emeklilik hakkına ocak ayında kavuşuyor. Emekli olmak üzere başvurusunu yapıyor.Ancak karşısına 3797 sayılı kanunun
"Ek Madde 1 - (Ek madde: 03/04/1998 - 4359/13 md.)
Son bir yıllık sürenin en az yarısında Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına ait bir kadroda bulunup emeklilik hakkını kazananlardan (son bir yıl içerisinde istifa etmiş veya müstafi sayılmış olanlar dahil), emekliliklerini isteyenlerin emeklilik işlemleri haziran ve temmuz ayları içerisinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi için görev yapılan il sınırları içerisinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve Milli Eğitim Bakanlığının uygun görmesine bağlıdır." hükmü çıkıyor. Talebi haziran ayında değerlendirilmek üzere reddediliyor.
*****Yalnız bu arada hakkında sürmekte olan da bir ceza yargılaması var. Eğer 6 aydan fazla hapis cezası alır, cezası da ertelenmezse (657 sayılı Kanun 48.md) veya TCK 53. madde gereği hapis cezası ile birlikte kamu hizmetlerinden yasaklanırsa emeklilik hakkını kaybetmesi söz konusu. Böyle bir karar çıkarsa aleyhinde, ocak ayı ititbari ile emekliliğin bütün şartlarını sağlamış olması, lehine kazanılmış hak doğurur mu? Haziran ayında talebi bu sefer hakkında hükmedilen ceza nedeni ile reddedilirse , karar aleyhine dava açmak üzere kazanılmış hak gerekçe gösterilebilir mi?