Mesajı Okuyun
Old 17-11-2008, 23:10   #11
Gemici

Alıntı:
KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU
Madde 48 - Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin kara yolunda araç sürmeleri yasaktır.
.........
.........
(Değişik fıkra: 08/01/2003 - 4785 S.K./3. md.) Yönetmelik ile belirtilen miktarların üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülerin, .................... değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesinin yapılmasına dair esas ve usuller yönetmelikte gösterilir.
(Değişik fıkra: 08/01/2003 - 4785 S.K./3. md.) Uyuşturucu ve keyif verici maddeleri alarak araç kullananlara, eylemi başka bir suç oluştursa bile ayrıca, altı ay hafif hapis cezası ile birlikte 532 600 000 lira hafif para cezası uygulanır ve sürücü belgeleri süresiz olarak geri alınır.

Alıntı:
Sormak istediğim polisin park halinde bulunan araç sürücüsüne alkolden dolayı ceza yazması mümkün müdür ve otobandaki park alanı "karayolu" tanımı içinde midir polisin burda yetkisi varmıdır?Zira KTK 48/5 ifadeye göre karayolunda araç sürmek yasak ancak bunun dışında bir yerde değil gibi geliyor bana..

Sayın aes,
benim düşünceme göre sorun otobandaki park alanının karayolu olup olmadığı değil, sürücünün araç kullanıp kullanmadığının tespit edilmesi. Polis sürücünün araç kullandığını tespit etmemiştir, sadece araç kullandığını varsaymıştır.

Soru:
Park etmiş bir motorlu aracın sürücüsü araç kullanıyor diyebilirmiyiz?
Sürücü aracının yanında değil de birkaç yüz metre veya birkaç kilometre uzaktaki bir meyhandede yakalanmış olsaydı polis yine ceza verecekmiydi?
Kendi aracıonın yanında değil de başka bir sürücünün yakındaki arabasında yakalanmış olsaydı ceza alacak mıydı?

Saydığım bu üç durumda sürücü araba kullanmıyor benim görüşüme göre. Bu durumda ceza yazan polis adamı araç sürerken yakaladığı için değil, adamın araç sürdüğünü tahmin ettiği için, araç kullandığını varsaydığı için ceza yazmıştır.

Alkol etkisi altında araç kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğunu hepimiz biliyoruz ve en azından bilmemiz gerekir. Buna rağmen polisin araç kullanırken görmediği ve araç kullandığını tespit etmediği bir sürücüye ceza yazması keyfilikten başka birşey değil bence.

Saygılarımla