Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 23:44   #11
Hekimbaşı

Sn.Kayar,

Benim hukuk veya hukukçulardan değil, ama yasamadan beklediğimin sizinkinden farklı olduğunu görüyorum. Bu konuda anlaşmamız olanaksız. İyi niyetle çaba sarfeder de, Hitler Almanya' sında olduğu gibi milyonlarca insanın öldürülmesinde veya ölümünde seyirci durumuna düşerseniz, bunun övünülecek bir tarafı kalmaz. Yani iyi niyet her zaman çözüm, her zaman iyi ve güzeli yaratmakta yeterli, olmuyor maalesef. Gerçekler çok farklı ve görünen köy her zaman gördüğümüz yerde değil.

Hekim haklarının neler olması gerektiğiyle ilgili görüşlerimiyse zaten belirttim sanırım. Özetleyerek yine belirteyim:
1. Bütün çalışanlar gibi;
a) eşit zaman, çaba ve yüke eşit ücret
b) uygun ve insanca çalışma koşulları
c) sorumlulukla orantılı yetkiler
d) işin gerektirdiği personel, malzeme ve ortam
e) yetki ve sorumluluklar çerçevesinde karar verme özgürlüğü
2. ???

Gördüğünüz gibi, (2) yi dile bile getiremedim; çünkü (1) in yerine getirildiği durumu hayal edemedim. Yasama ve yürütme sadece (1) i yerine getirse, şimdilik benim için yeterli. Emin olun, yargıya iş bile düşmez. (2) ise gelecek bahara kalır; onun yasası veya yönetmeliğini de o zaman tartışırız isterseniz. İngilizce' de 'First things first', dilimizde de 'herşeyin sırası var' sözü herhalde bu nedenle var.

Saygılarımla,