Mesajı Okuyun
Old 06-09-2006, 18:23   #47
betulyalim

Ben stajyer awukatım we bu formun başlığını gördüğümde açıkçası çok sewindim,tamam dedim nihayet biz stajyerlerin sınawı kazanamaması weya sınawı kaçırması halinde hukuki durumunun ne olacağına dair neler olabilieceğiyle ,neler yapabileceğimizle ilgilli yol gösterici mutlaka bişeyler wardır.Ancak tüm konuşmaları okuduktan sonra şu anki duygum büyük bir hayal kırıklığı.Arkadaşlar yapmayın etmeyin,eğer illa bişeyler yazacaksanız farklı bi forum başlığı yaratın.Eğer görmediyseniz ben size tekrar yazayım.Forum başlığımız AWUKATILIK SINAWINI KAZANAMAYAN STAJYERLERİN HUKUKİ DURUMU.We malesefki bu knoudan başka herşeye değinilmiş.Gerek dershaneler gerekse wakıf ünw. ile dewlet ünw. arasındaki kıyasıya rekabet tartışılmış(ki bunun konuyla ne alakası olduğunu o kadar düşünmeme rağmen bulamadım)
Neyse,ben kendi konuma yani forum başlığımmıza döneyim.Aralık ayında yapılacak awukatlık sınawını malesef 2 haftayla kaçırıyorum.We bu sebeple Hazirana kaldım ki buda 6 aylık bir kayıp benim için.Gerek maddi gerek manewi olarak çok yıpratıcı olacağı kesin.Stajyerliğimi bitirmeme rağmen şu anki yetkilerimin hiçbirinin oolmayacağı ise en acı tarafı.Düşünsenize,stajyerken kanunun belirlediği sınırlarda dawalara girebiliyor we o dosyalarla ilgili her türlü işlemi yapıyorken,stajyerlik bittikten sonra bunları bile yapamıyordunuz.Yani stajyerlik ileriye yönelik bir adım atmak değil merdiwenlerden yuwarlanmak gibi bişey.Resmen stajyerliği bitiriyoruz diye cezalandırılıyoruz.
Açıkçası benim heba olacak 6 ayım hiç içime sinmiyor.Tamam awukatlık sınawı hakkında yapabilecek bşey yok,girecez we kazanacaz,çünkü zorundayız.Ben sadece benim gibi( ve sınawı kazanmayacaklar için de) 6 ayı heba olan arkadaşların durumunu içime sindiremiyorum.We bu sebeple dawa açmayı düşünüyorum.Sınawa yönelik bir tepki we bunun sonucu olan bi dawa değil bu.Ben sadece stajyerlik süremizin bitmesinden sonrada sınaeı kazanana kadar hiç olmassa stajyerkenki yetkilerimizin dewam etmesini istiyorum.Eğer bunun mümkün olmaması durumunda ise heba olan 6 ayımın maddi zararının tazminini talep etmeyi düşünüyorum.Çünkü hiçbir yetkim olmadığı için stajyerlikte yapamayacam we bunun sonucu olarak para da kazanmayacam.
Bu konu hakkında bana yardımcı olabiliecek,olumlu we olumsuz taraflarını ,imnkansız olup olamayacağını söyleyebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.Tekrar teşekkürler.