Mesajı Okuyun
Old 08-01-2007, 21:13   #6
Admin

SEKİZİNCİ BÖLÜM
Özel İnfaz Usulleri ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı

Hapis cezasının konutta infazı ile ilgili işlemler
Madde 44 — 5275 sayılı Kanunun 110 uncu maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen hapis cezasının konutta infaz edilmesi şeklindeki özel infaz usullerine ilişkin ilam, mahkemece Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Cumhuriyet başsavcılığınca ilam denetimli serbestlik genel defterine kaydedildikten sonra şube müdürlüğü veya büroya gönderilir. Şube müdürlüğü veya büroca ilam denetimli serbestlik defterine kaydettikten sonra hükümlüye denetleme planının hazırlanması için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda bildirim yapılır.
Yaptırımın başlama tarihi, denetleme planının şube müdürü tarafından onaylandıktan sonra bir nüshasının hükümlüye verildiğinin ertesi günüdür.
Hükümlünün, haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Hükümlünün süresinde başvurması halinde denetim görevlisi veya memuru tarafından denetleme planı, hazırlanır. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. Denetleme planında; mahkeme kararında belirtilen konutun adresi, infazın başlama ve bitiş tarihleri belirtilir.
Şube müdürlüğü veya büroca hazırlanan denetleme planı; hükümlüye ve kolluğa bildirilir.
Hükümlünün denetleme planına uyup uymadığı öncelikle şube müdürlüğü veya büro tarafından ancak ulaşım güçlüğü veya güvenlik gibi nedenlerin bulunması hâlinde kolluk tarafından takip edilir.
Denetim süresi içinde suç işlenmesi halinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Denetleme planına uyulmadığının kolluk tarafından bildirilmesi ya da şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde hükümlü denetleme planına uyması yönünde şube müdürlüğü veya büroca yazılı olarak bir kez uyarılır. Uyarıya rağmen denetleme planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek kolluktan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Hükümlünün haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazeretine dayanarak, konuttan geçici süreli ayrılmaya ilişkin talebi şube müdürlüğü veya büroya yazılı olarak iletilir. Şube müdürlüğü veya büro hükümlünün talebini Cumhuriyet başsavcılığına gönderir. Cumhuriyet başsavcısı veya görevlendirdiği Cumhuriyet savcısı tarafından bu konuda bir karar verilir.
Sağlık, yangın, deprem gibi konutu terk etmenin zorunlu olduğu durumlarda, şube müdürlüğü veya büroya bilgi verilir ve durum tutanakla tespit edilerek zorunlu halin takibi ve hükmün infazının devam edilmesi sağlanır.
Hükümlünün konutunu değiştirmek istediğine dair talebi, şube müdürlüğü veya büroya yazılı olarak iletilir. Şube müdürlüğü veya büro hükümlünün talebini bu konuda bir karar alınmak üzere Cumhuriyet başsavcılığı aracılığıyla mahkemeye gönderir.
Cezanın konutta infazı tamamlandıktan sonra, kolluktan evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Belli Hak ve Yetkinin Kullanılmasının Yasaklanması Güvenlik Tedbirinin Denetim Süreci
Madde 45— Belli hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanması güvenlik tedbiri, 5237 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin beşinci fıkrasına göre aynı maddenin birinci fıkrasında sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde, ayrıca, cezanın infazından sonra işlemek üzere, hükmolunan cezanın yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanması suretiyle yerine getirilir.
Mahkemece ilam Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Cumhuriyet başsavcılığınca cezanın infazından sonra ilam denetimli serbestlik genel defterine kaydedilir ve şube müdürlüğü veya büroya gönderilir.
Şube müdürlüğü veya büroca ilam denetimli serbestlik defterine kaydedildikten sonra hükümlüye denetleme planının hazırlanması için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda bildirim yapılır. Ayrıca ilamın bir örneği ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa gönderilir.
Yaptırımın başlama tarihi, şube müdürlüğü veya büroca kararın hükümlüye bildirildiği tarihtir.
Hükümlünün, haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Hükümlünün süresinde başvurması halinde denetim görevlisi veya memuru tarafından denetleme planı, hazırlanır. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. Denetleme planında, güvenlik tedbirinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilir. Şube müdürlüğü veya büroca hazırlanan denetleme planı; hükümlüye, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa bildirilir.
Denetim süresi içinde suç işlenmesi halinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Hükümlünün denetleme planına uyup uymadığı şube müdürlüğü veya büroca her zaman denetlenir. Ancak ulaşım güçlüğü veya güvenlik gibi nedenlerin bulunması hâlinde denetleme planına uyup uymadığı ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluk tarafından takip edilir.
Denetleme planına uyulmadığının ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluk tarafından bildirilmesi ya da şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde hükümlü denetleme planına uyması yönünde şube müdürlüğü veya büroca yazılı olarak bir kez uyarılır. Uyarıya rağmen denetleme planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluktan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Yaptırım sona erdiğinde durum ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa iletilerek evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Meslek veya sanatın icrasının yasaklanması ya da sürücü belgesinin geri alınması güvenlik tedbirinin infazı
Madde 46 — Meslek veya sanatın icrasının yasaklanması ya da sürücü belgesinin geri alınması güvenlik tedbiri, 5237 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin altıncı fıkrasına göre belli bir meslek veya sanatın ya da trafik düzeninin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla işlenen taksirli suçtan mahkûmiyet hâlinde, üç aydan az ve üç yıldan fazla olmamak üzere, bu meslek veya sanatın icrasının yasaklanması ya da sürücü belgesinin geri alınması suretiyle yerine getirilir.
Mahkemece ilam Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Cumhuriyet başsavcılığınca hükmün tümüyle infazından sonra ilam denetimli serbestlik genel defterine kaydedilir ve şube müdürlüğü veya büroya gönderilir.
a) Meslek veya sanatın icrasının yasaklanması güvenlik tedbiri aşağıda belirtilen usul ve esaslar kapsamında yerine getirilir.
1) Bu yaptırım, hak ederek salıverme tarihinden sonra başlamak koşulu ile hükümlüye bildirildiği tarihte başlar.
2) Şube müdürlüğü veya büroca ilam denetimli serbestlik defterine kaydedildikten sonra hükümlüye denetleme planının hazırlanması için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda bildirim yapılır. Ayrıca ilamın bir örneği Türkiye İş Kurumu ile ilgili kurum ve kuruluşlara.gönderilir.
3) Hükümlünün süresinde başvurması halinde denetim görevlisi veya memuru tarafından denetleme planı, hazırlanır. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. Denetleme planında, meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasının başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilir.
Şube müdürlüğü veya büroca hazırlanan denetleme planı; hükümlüye, ilgili meslek kuruluşuna, mahalli idareye ve kolluğa bildirilir.
4) Hükümlünün denetleme planına uyup uymadığı şube müdürlüğü veya büroca her zaman denetlenir. Ancak ulaşım güçlüğü veya güvenlik gibi nedenlerin bulunması hâlinde denetleme planına uyup uymadığı ilgili meslek kuruluşu ile kolluk tarafından takip edilir.
Denetleme planına uyulmadığının ilgili meslek kuruluşu, mahalli idare veya kolluk tarafından bildirilmesi ya da şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde hükümlü denetleme planına uyması yönünde şube müdürlüğü veya büroca yazılı olarak bir kez uyarılır. Uyarıya rağmen denetleme planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek Türkiye İş Kurumu, ilgili meslek kuruluşu, mahalli idare ile kolluktan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
b) Sürücü belgesinin geri alınması güvenlik tedbiri aşağıda belirtilen usul ve esaslar kapsamında yerine getirilir.
1) Bu yaptırım, hak ederek salıverme tarihinden sonra başlamak koşulu ile hükümlüye bildirildiği tarihte başlar.
2) Şube müdürlüğü veya büro sürücü belgesinin teslimi ve denetleme planının hazırlanması için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda hükümlüye bildirim yapar. Ayrıca ilamın bir örneğini kolluk ile hükümlünün kayıtlı olduğu meslek kuruluşuna bildirir.
3) Hükümlünün, haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde sürücü belgesini teslim etmemesi ve/veya şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Teslim alınan sürücü belgeleri, ilgilinin dosyasında saklanır.
4) Hükümlünün süresinde başvurması halinde denetim görevlisi veya memuru tarafından denetleme planı hazırlanır. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. Denetleme planında, sürücü belgesinin geri alınması güvenlik tedbirinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilir.
Şube müdürlüğü veya büroca hazırlanan denetleme planı; hükümlüye, ilgili meslek kuruluşuna ve kolluğa bildirilir.
5) Hükümlünün denetleme planına uyup uymadığı şube müdürlüğü veya büroca her zaman denetlenir. Ancak ulaşım güçlüğü veya güvenlik gibi nedenlerin bulunması hâlinde denetleme planına uyup uymadığı ilgili meslek kuruluşu ile kolluk tarafından takip edilir.
Denetleme planına uyulmadığının ilgili meslek kuruluşu veya kolluk tarafından bildirilmesi ya da şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde hükümlü denetleme planına uyması yönünde şube müdürlüğü veya büroca yazılı olarak bir kez uyarılır,. Uyarıya rağmen denetleme planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek ilgili meslek kuruluşu ile kolluktan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Birinci fıkranın (a) ve (b) bendinde belirtilen güvenlik tedbirleri sona erdiğinde durum kolluk, Türkiye İş Kurumu, mahalli idare ve ilgili meslek kuruluşuna iletilerek evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Ayrıca teslim edilmiş ise sürücü belgesini on gün içinde şube müdürlüğü veya bürodan alması için hükümlüye bildirim yapılır. Bu süre sonunda teslim alınmayan sürücü belgeleri kolluğa gönderilir.
Etkin pişmanlık halinde hükmedilen güvenlik tedbirinin infazı
Madde 47 — 5237 sayılı Kanunun 221 inci maddesinin beşinci fıkrası gereğince etkin pişmanlıktan yararlanan hükümlüler hakkında verilen denetimli serbestlik tedbirini içeren ilam, mahkemece Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Cumhuriyet başsavcılığınca ilam denetimli serbestlik genel defterine kaydedildikten sonra şube müdürlüğü veya büroya gönderilir. Şube müdürlüğü veya büroca ilam, denetimli serbestlik defterine kaydedildikten sonra hükümlüye denetleme planının hazırlanması için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda bildirim yapılır.
Güvenlik tedbirinin başlama tarihi, şube müdürlüğü veya büroca kararın hükümlüye bildirildiği tarihtir.
Hükümlünün, haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması; ilgili kurum veya kuruluşlar ya da kolluk tarafından örgüt ile ilişki kurduğunun bildirilmesi hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Hükümlünün süresinde başvurması halinde denetim görevlisi veya memuru tarafından denetleme planı hazırlanır. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. Denetleme planında, etkin pişmanlık halinde hükmedilen güvenlik tedbirinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilir
Hükümlünün süresinde başvurması halinde psiko-sosyal yardım talep edip etmediği sorulur. Psiko-sosyal yardım çalışmaları kapsamında kendisine örgüt ve çevresi ile ilişki kurmaması konusunda uyarılarda bulunulur. Hükümlünün psiko-sosyal yardım çalışmaları sürecinde şube müdürlüğü veya büronun çağrılarına uymaması mahkeme kararının ihlali sayılmaz.
Şube müdürlüğü veya büroca hazırlanan denetleme planı; hükümlüye, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa bildirilir.
Hükümlünün denetleme planına uyup uymadığı şube müdürlüğü veya büroca her zaman denetlenir. İlgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa hükümlünün örgüt ve çevresi ile ilişki kurup kurmadığı hususunun kontrol edilmesi ve ulaşım güçlüğü veya güvenlik gibi nedenlerin bulunması hâlinde denetleme planına uyup uymadığının takip edilmesi için yazı yazılır.
Denetleme planına uyulmadığının ilgili kurum ve kuruluşlar veya kolluk tarafından bildirilmesi ya da şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde hükümlü denetleme planına uyması yönünde şube müdürlüğü veya büroca yazılı olarak bir kez uyarılır. Uyarıya rağmen denetleme planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek ilgili meslek kuruluşu ile kolluktan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Güvenlik tedbiri sona erdiğinde durum ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa iletilerek evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Mükerrirlere özgü denetimli serbestlik tedbirinin infazı
Madde 48 — 5275 sayılı Kanunun 108 inci maddesinin dört ve altıncı fıkraları ile 5237 sayılı Kanunun 58 inci maddesinin dokuzuncu fıkrası gereğince haklarında denetimli serbestlik tedbirine hükmedilen hükümlüler hakkında verilen karar, mahkemece Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Cumhuriyet başsavcılığınca karar koşullu salıverme veya hak ederek salıverme tarihinden sonra denetimli serbestlik genel defterine kaydedilerek şube müdürlüğü veya büroya gönderilir. Şube müdürlüğü veya büroca karar mükerrirlere ilişkin deftere kaydedildikten sonra hükümlüye denetleme planının hazırlanması için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda bildirim yapılır.
Bu yaptırım, koşullu veya hak ederek salıverme tarihinden sonra başlamak koşulu ile hükümlüye bildirildiği tarihte başlar.
Hükümlünün haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması, kendisine yapılan yeniden suç işlememesi ve kendisini suça yönelten çevre ile ilişki kurmaması uyarılarına uyulmadığının belirlenmesi ya da ilgili kurum ve kuruluşlar veya kolluk tarafından hükümlünün kendisini suça yönelten çevre içinde bulunduğunun tespiti hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Denetleme planına uyulmadığının ilgili kurum ve kuruluşlar veya kolluk tarafından bildirilmesi ya da şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde hükümlü denetleme planına uyması yönünde şube müdürlüğü veya büroca yazılı olarak bir kez uyarılır. Uyarıya rağmen denetleme planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek ilgili meslek kuruluşu ile kolluktan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Hükümlünün süresinde başvurması halinde denetim görevlisi veya memuru tarafından denetleme planı hazırlanır. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. Denetleme planında, mükerrirlere özgü denetimli serbestlik tedbirinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilir
Hükümlünün süresinde başvurması halinde psiko-sosyal yardım talep edip etmediği sorulur. Psiko-sosyal yardım çalışmaları kapsamında hükümlüye yeniden suç işlememesi ve kendisini suça yönelten çevre ile ilişki kurmaması konusunda uyarılarda bulunulur, varsa olumsuz alışkanlıklarını değiştirebilmesi için yönlendirilir ve hükümlünün yeniden topluma uyumunun sağlanmasına çalışılır. Hükümlünün psiko-sosyal yardım çalışmaları sürecinde şube müdürlüğü veya büronun çağrılarına uymaması mahkeme kararının ihlali sayılmaz.
Şube müdürlüğü veya büroca hazırlanan denetleme planı; hükümlüye, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa bildirilir.
Hükümlünün denetleme planına uyup uymadığı şube müdürlüğü veya büroca her zaman denetlenir. İlgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa hükümlünün kendisini suça yönelten çevre ile ilişki kurup kurmadığı hususunun kontrol edilmesi ve ulaşım güçlüğü veya güvenlik gibi nedenlerin bulunması hâlinde denetleme planına uyup uymadığının takip edilmesi için yazı yazılır.
Mükerrirlere özgü denetimli serbestlik tedbiri sona erdiğinde durum ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa iletilerek evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

DOKUZUNCU BÖLÜM
Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Hâlinde Yapılacak İşlemler

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması hâlinde yapılacak işlemler
Madde 49- 5271 sayılı Kanunun 231 inci maddesinin sekizinci fıkrasının (a) bendi gereğince verilen sanığın bir meslek veya sanat sahibi olmaması halinde meslek veya sanat sahibi olmasını sağlamak amacıyla bir eğitim programına devam etmesi kararı Yönetmeliğin 31 inci maddesine göre infaz edilir.
5271 sayılı Kanunun 231 inci maddesinin sekizinci fıkrasının (b) bendi gereğince verilen sanığın bir meslek veya sanat sahibi olması halinde bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında çalıştırılması kararı Yönetmeliğin 35 inci maddesine göre infaz edilir.
5271 sayılı Kanunun 231 inci maddesinin sekizinci fıkrasının (c) bendi gereğince verilen sanığın belli yerlere gitmekten yasaklanması kararı Yönetmeliğin 32 inci maddesine göre infaz edilir.
5271 sayılı Kanunun 231 inci maddesinin sekizinci fıkrasının (c) bendi gereğince sanığın belli yerlere devam etmesi kararı ile mahkemece verilecek diğer yükümlülüklere ilişkin kararlar aşağıdaki şekilde infaz edilir.
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması hâlinde mahkemece verilen karar Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Eğer sanık hakkında bir yükümlülük belirlenmişse karar Cumhuriyet başsavcılığınca denetimli serbestlik genel defterine kaydedildikten sonra şube müdürlüğü veya büroya iletilir. Şube müdürlüğü veya büroca karar denetimli serbestlik defterine kaydedildikten sonra sanığa denetleme planının hazırlanması için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda bildirim yapılır.
Sanığın, haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Sanığın süresinde başvurması halinde denetim görevlisi veya memuru tarafından denetleme planı hazırlanır. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. Denetleme planında, mahkemece verilen yükümlüğün başlayış ve bitiş tarihleri belirtilir. Şube müdürlüğü veya büroca hazırlanan denetleme planı; sanığa, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa bildirilir.
Hükümlünün denetleme planına uyup uymadığı şube müdürlüğü veya büroca her zaman denetlenir. Ancak ulaşım güçlüğü veya güvenlik gibi nedenlerin bulunması hâlinde denetleme planına uyup uymadığı ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluk tarafından takip edilir.
Denetim süresi içinde suç işlenmesi ve/ veya sanık hakkındaki hükmün açıklanması halinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Denetleme planına uyulmadığının ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluk tarafından bildirilmesi ya da şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde hükümlü denetleme planına uyması yönünde şube müdürlüğü veya büroca yazılı olarak bir kez uyarılır. Uyarıya rağmen denetleme planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluktan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Yaptırım sona erdiğinde durum ilgili kurum ve kuruluşlar ile kolluğa iletilerek evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen ancak bir yükümlülük belirlenmeyen sanıklar ile ilgili kararlar, Cumhuriyet başsavcılığı tarafından şube müdürlüğü veya büroya gönderilmez.

ONUNCU BÖLÜM
Tedavi ve Denetimli Serbestlik Tedbirinin İnfazı

Tedavi ve Denetimli Serbestlik Tedbirinin İnfazı
Madde 50 — Tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri; 5237 sayılı Kanunun 191 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçundan dolayı açılan davada mahkemece hapis cezasına hükmedilmeden önce uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan sanık hakkında tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmesi ya da bu suçtan dolayı önceden tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmemiş olması koşuluyla cezaya hükmedildikten sonra tedavi ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmesidir.
Mahkemece ilâm Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Cumhuriyet başsavcılığınca ilâm denetimli serbestlik genel defterine kaydedildikten sonra şube müdürlüğü veya büroya iletilir.
Şube müdürlüğü veya büroca ilâm denetimli serbestlik defterine kaydedildikten sonra hükümlüye denetim planının hazırlanması ve sağlık kuruluşuna sevk edilmesi için on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hususunda bildirim yapılır.
Sanık veya hükümlünün belirlenen süre içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurması hâlinde sağlık kurumuna sevk yazısı yazılarak beş gün içinde bu kuruma başvurması istenir. Ayrıca sağlık kurumuna sanık veya hükümlünün kuruma başvurduğu tarih, tedavinin başladığı tarih, uygulanacak tedavi programı ile tedavinin tamamlandığı tarihin bildirilmesi konusunda yazı yazılır.
Tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin başlama tarihi, sanık veya hükümlünün sağlık kurumuna sevk edildiği tarihtir.
Sanık veya hükümlünün, haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması veya sevk tarihinden itibaren beş gün içinde sağlık kurumuna başvurmaması hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Denetim planına uyulmadığının şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi, belirlenen tedavi programına uymadığının sağlık kurumunca bildirilmesi veya tedavi tamamlandıktan sonra devam eden denetimli serbestlik tedbiri süresince uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığının tespit edilmesi hâlinde sanık veya hükümlü denetim planına uyması yönünde uyarılır, gerekli görüldüğünde gözden geçirilmiş denetim planı hazırlanır. Uyarıya rağmen denetim planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek ilgili sağlık kuruluşundan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Hakkında tedavi ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilen sanık veya hükümlüye rehberlik etmek üzere Yönetmeliğin 52 nci maddesine göre tayin edilen rehber, değerlendirme formu ve bağımlılık kontrol listesi çerçevesinde sanık veya hükümlünün uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmasının nedenleri, etki ve sonuçları hakkında ayrıntılı değerlendirme yapar. Rehber tarafından, on gün içinde denetim planı hazırlanır. Rehber, denetim planı doğrultusunda; tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin uygulama süresince sanık veya hükümlüyü uyuşturucu veya uyarıcı maddenin kullanılmasının etki ve sonuçları hakkında bilgilendirir, kişiye sorumluluk bilincinin gelişmesine yönelik olarak öğütte bulunur ve yol gösterir; kişinin gelişimi ve davranışları hakkında üçer aylık sürelerle rapor düzenler. Rapor şube müdürü veya büro tarafından mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Sanık veya hükümlünün rehberlik çalışmaları sürecinde şube müdürlüğü veya büronun çağrılarına uymaması mahkeme kararının ihlalidir.
Sanık veya hükümlünün sağlık kurumunca belirlenen tedavi programına uymaması hâlinde durum, bu kurum tarafından şube müdürlüğü veya büroya iletilir. Sanık veya hükümlünün sağlık kurumunca belirlenen tedavi programına uyup uymadığı, şube müdürlüğü veya büro ile rehber tarafından her zaman denetlenir.
5237 sayılı Kanunun 191 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında belirtilen tedavi süresince devam eden denetimli serbestlik tedbirine, tedavinin sona erdiği tarihten itibaren bir yıl süre ile devam edilir. Tedavi sona erdikten sonra sağlık kurumu tarafından gönderilen rapor sanık veya hükümlü hakkında düzenlenecek denetim raporu ile birlikte mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Ayrıca tedavi tamamlandıktan sonra sanık veya hükümlü hakkında gözden geçirilmiş denetim planı hazırlanır.
Sağlık kurumunca bildirilen tedavinin tamamlandığı tarih, devam edecek olan denetimli serbestlik tedbirinin başlangıç tarihidir.
Tedavi tamamlandıktan sonra devam eden denetimli serbestlik tedbiri süresince, şube müdürlüğü veya büroca gerekli görülmesi hâlinde sanık veya hükümlü, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının tespit edilmesi için sağlık kurumuna sevk edilebilir.
Tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri sona erdiğinde durum sağlık kurumuna iletilerek evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Denetimli Serbestlik Tedbirinin İnfazı
Madde 51 — Denetimli serbestlik tedbiri; 5237 sayılı Kanunun 191 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince; kişi hakkında mahkemece hapis cezasına hükmedilmeden önce kullanmamakla birlikte, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi hakkında denetimli serbestlik tedbirine karar verilmesidir .
5237 sayılı Kanunun 191 inci maddesi ikinci fıkrasında belirtilen hakkında denetimli serbestlik tedbiri kararı verilen sanığa şube müdürlüğü veya büro bu tedbirin yerine getirilmesi amacıyla on gün içinde başvurması hususunda bildirim yapar.
Denetimli serbestlik tedbirinin başlama tarihi, sanığın şube müdürlüğü veya büroya başvurduğu tarihtir.
Sanığın, haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın; on gün içinde şube müdürlüğü veya büroya başvurmaması hâlinde şube müdürlüğü veya büroca ilgili defterdeki kayıt kapatılarak evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
Denetim planına uyulmadığının veya uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığının şube müdürlüğü veya büro tarafından tespit edilmesi hâlinde sanık denetim planına uyması yönünde uyarılır, gerekli görüldüğünde gözden geçirilmiş denetim planı hazırlanır. Uyarıya rağmen denetim planına uyulmaması halinde durum mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilerek sağlık kuruluşundan evrak istenir ve kayıt kapatılır.
Hakkında denetimli serbestlik tedbirine karar verilen sanığa rehberlik etmek üzere Yönetmeliğin 52 nci maddesine göre tayin edilen rehber, değerlendirme formu ve bağımlılık kontrol listesi çerçevesinde sanığı bu suça iten nedenler hakkında ayrıntılı değerlendirme yapar. Rehber tarafından, on gün içinde denetim planını hazırlanır. Rehber, denetim planı doğrultusunda; denetimli serbestlik tedbirinin uygulama süresince, sanığı uyuşturucu veya uyarıcı maddenin kullanılmasının etki ve sonuçları hakkında bilgilendirir, kişiye sorumluluk bilincinin gelişmesine yönelik olarak öğütte bulunur ve yol gösterir; kişinin gelişimi ve davranışları hakkında üçer aylık sürelerle rapor düzenleyerek hâkime gönderilmek üzere şube müdürlüğüne veya büroya verir. Hükümlünün rehberlik çalışmaları sürecinde şube müdürlüğü veya büronun çağrılarına uymaması mahkeme kararının ihlalidir.
Denetimli serbestlik tedbiri süresince, şube müdürlüğü veya büroca gerekli görülmesi hâlinde sanık, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının tespit edilmesi için sağlık kurumuna sevk edilebilir.
Denetimli serbestlik tedbiri sona erdiğinde durum sağlık kurumuna iletilerek evrakın iadesi istenir, kayıt kapatılır ve evrak mahkemeye iletilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.